joombig banner rotation images

Menu

Po raz kolejny Muzeum zorganizowało barwny korowód ostatkowych przebierańców, w którym wzięło udział niemal dwieście osób, w tym uczniowie z bełchatowskich szkół. Z dobrym słowem i pysznym pączkiem korowód wyruszył spod Muzeum Regionalnego do bełchatowskich urzędników, po drodze częstując pączkami przechodniów.

Warto przypomnieć, że korowód ostatkowy to tradycja, zgodnie z którą bajecznie kolorowe postacie mają wróżyć dobry rok, a także symbolicznie przepędzać zimę.

Wygląd korowodu ostatkowego zależy głównie od organizatorów zabawy, dlatego w każdym regionie, a często nawet w sąsiadujących ze sobą wsiach można zaobserwować inne zwyczaje. Podobnie było w różnych miejscowościach obecnego powiatu bełchatowskiego. Z badań przeprowadzonych w Łękawie wynika, że główną postacią był niedźwiedź grochowinowy, zwany miśkiem – informują pracownicy muzeum. Całą grupę uczestniczącą w korowodzie określano mianem miśków. W ich skład wchodzili: poganiacz, który prowadził niedźwiedzia, baba, czyli partnerka niedźwiedzia, mietlarz, jajcarz, cygan, diabeł, żyd i muzykanci. Wierzono, że wraz z przebierańcami przyjdzie do domu dostatek i urodzaj również pobudzą życie w przyrodzie i są zapowiedzią zbliżającej się wiosny. Korowody zaczepiały przechodniów, porywając ich do tańca, ściskając i całując je oraz smarując im twarze sadzą.

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018