Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Niskoemisyjne Miasto

Bełchatów pracuje nad przygotowaniem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Dokument umożliwi Miastu ubieganie się o pieniądze z nowej perspektywy unijnej.

 

W minionych latach Bełchatów pokazał, że potrafi zdobywać środki zewnętrzne. Setki milionów złotych z funduszy unijnych Miasto pozyskało na realizację całego wachlarza przedsięwzięć (od inwestycji drogowych, przez kubaturowe, po działania edukacyjne). Niezwykle przydatny w zdobywaniu środków w kolejnych latach będzie m.in. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN). „Przygotowanie takiego dokumentu leży w gestii samorządów. Na jego opracowanie Miasto pozyskało jednak środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie będzie wynosić 85 procent kosztów kwalifikowanych. Finalizujemy właśnie ostatnie kwestie związane z umową. Po załatwieniu wszystkich formalności prezydent Bełchatowa i Fundusz podpiszą umowę” – informuje Jarosław Miller z Zespołu ds. Rozwoju Gospodarczego Miasta. W maju br. prezydent Bełchatowa rozstrzygnął przetarg oraz podpisał umowę z wykonawcą, który już pracuje nad przygotowaniem PGN. Dokument w pełni ma być gotowy najpóźniej w kwietniu przyszłego roku. Koszt zadania to dokładnie 55 695 zł.

 

Praca nad Planem Gospodarki Nieskoemisyjnej to kolejne działania Miasta zmierzające do ograniczenia emisji CO2. „W ubiegłych latach przeprowadziliśmy termomodernizację miejskich przedszkoli, szkół i żłobka. Grube miliony, jakie zainwestowaliśmy właśnie w remont miejskich placówek oświatowych, przyniosły wiele korzyści: dzieci i młodzież przebywają w nowoczesnych placówkach na miarę XXI wieku, w miejskim portfelu wygospodarowaliśmy oszczędności za zużycie ciepła, a także udało się ograniczyć emisję energii. Dzięki kolejnej inwestycji tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji wzbogacił się o osiem fabrycznie nowych, niskopodłogowych i ekologicznych autobusów miejskich. Ich wysokoprężne silniki umożliwiają stosowanie bio-paliw. Spełniają również wymagania normy czystości spalin EURO V. Na tym nie koniec – od kilku lat miejska spółka PEC prowadzi przebudowę i modernizację sieci ciepłowniczej na terenie całego Bełchatowa. Nowoczesne preizolowane rury pojawią się na blisko 23 kilometrach! Przystąpiliśmy także do realizacji dużego projektu, którego efektem będzie zmodernizowany system oświetlenia ulicznego na terenie całego miasta. W ramach programu SOWA bełchatowskie ulice rozbłysną nowymi, energooszczędnymi oprawami typu LED. W projekcie uwzględniliśmy również wprowadzenie dodatkowych systemów sterowania inteligentnego i wykorzystywania dodatkowych możliwości obniżania mocy. Niebagatelna kwota na realizację inwestycji – blisko 10 mln zł pochodzi ze środków pomocowych w dyspozycji NFOŚiGW. Łącznie zostanie wymienionych ponad 3 tysiące lamp – słupów i opraw oświetleniowych” – podsumowuje Marek Chrzanowski, Prezydent Miasta Bełchatowa.

 

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej to strategiczny dokument wyznaczający kierunki dla Miasta na lata 2014-2020 w zakresie działań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych. Obejmuje on wiele obszarów m.in. transport publiczny i prywatny, budownictwo publiczne, gospodarkę przestrzenną, zaopatrzenie w ciepło i energię oraz gospodarkę odpadami. PGN wyznaczy konkretne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie Bełchatowa. Zadaniem PGN jest także osiągnięcie celów określonych w unijnym pakiecie energetyczno-klimatycznym. Kluczowym elementem planu jest wyznaczenie celów strategicznych i szczegółowych, realizujących wizję Miasta. Cele te będą realizowane poprzez konkretne działania inwestycyjne i nieinwestycyjne, zgodne z wieloletnimi planami finansowymi Bełchatowa. Stworzenie PGN jest konieczne dla podmiotów, które chcą korzystać z funduszy europejskich w latach 2014-2020. Według informacji z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, PGN będzie warunkiem uzyskania finansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, na działania z zakresu gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej, wykorzystania OZE, czy zrównoważonego transportu miejskiego. Miasto będzie mogło również wykorzystać PGN do starania się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), Programu działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE), funduszy EOG oraz środków krajowych (rozdysponowanych przez NFOŚiGW).
 

Wymiernym efektem realizacji planu gospodarki niskoemisyjnej będą oczywiście oszczędności dla lokalnego budżetu dzięki ograniczeniu i optymalizacji zużycia energii elektrycznej i innych mediów, udoskonalenie zarządzania środowiskiem w mieście i poprawa jakości powietrza.

 

 

 

 

 

 

Autor: AD-A
a.duda@um.belchatow.pl