Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościDla młodych bełchatowian

Dla młodych bełchatowian

Świetlice i kluby środowiskowe działające na terenie miasta to ciekawa alternatywa na spędzenie wolnego czasu.

 

Dla dzieci i młodzieży

W Bełchatowie funkcjonują trzy Świetlice Środowiskowe: „Promyk”, „Promyczek” i „Arka”, a także Świetlica Socjoterapeutyczna „Ster” i Ośrodek Wsparcia Rodziny. „Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie opiekuńczej zapewnia dziecku opiekę, pomoc w nauce, organizację czasu wolnego, zabawę i zajęcia sportowe oraz rozwój zainteresowań. Natomiast placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie specjalistycznej organizuje w szczególności zajęcia socjoterapeutyczne, terapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne oraz logopedyczne. Realizuje także indywidualny program korekcyjny, program psychokorekcyjny lub pseudoprofilaktyczny, w szczególności terapię pedagogiczną, psychologiczną i socjoterapię. Dzięki wsparciu finansowemu m.in. z budżetu Miasta świetlice oraz kluby mogą prowadzić różnorodne działania, łącząc elementy atmosfery domowej ze świadomie planowaną i organizowaną działalnością opiekuńczo – wychowawczą. Prowadzone działania edukacyjne oraz terapeutyczne stwarzają dzieciom okazję do nabywania nowych doświadczeń, umożliwiają lepsze funkcjonowanie w szkole, rodzinie czy grupie rówieśniczej. Przedsięwzięcia te owocują stworzeniem ważnych miejsc wymiany informacji, współpracy oraz budują poczucie bezpieczeństwa” – mówi Marek Chrzanowski, Prezydent Miasta Bełchatowa.

 

Z bełchatowskich świetlic korzysta około 170 osób. Wśród nich są dzieci i młodzież w wieku od czterech do szesnastu lat. Placówki działają w różnych godzinach od poniedziałku do piątku. Dwie z nich – „Ster” i „Promyk” także w soboty. Nad młodymi bełchatowianami czuwa wykwalifikowana kadra, która nie tylko dba o ich bezpieczeństwo, ale także pomaga w odrabianiu lekcji lub rozwiązywaniu różnorodnych problemów. W niektórych świetlicach do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także psycholog, logopeda, pedagog i nauczyciel wychowania fizycznego. „Czas spędzony w świetlicy pożytkowany jest w różny sposób. Przede wszystkim dzieci i młodzież mogą odrobić lekcje. Później, w zależności od potrzeb podopiecznych, jest czas na gry, zabawy i konkursy edukacyjne. W świetlicach odbywają się także różnorodne zajęcie np. profilaktyczno-socjoterapeutyczne, wspierające rozwój psychiczny i fizyczny, a także rozwijające zainteresowania – plastyczne, teatralne, muzyczne czy sportowe. W „Sterze” i „Promyku” dodatkowo prowadzone są zajęcia specjalistyczne. Mowa o diagnostyce psychologicznej, terapii zaburzeń, zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, rozwojowych i logopedycznych” – powiedziała Nina Galewska, Koordynator Zespołu ds. Pomocy Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta w Bełchatowie. Obok codziennych zajęć świetlice środowiskowe angażują się w różne programy profilaktyczne – m.in. „Mogę więcej”, „Szkoła dla rodziców”, „Moja alternatywa”.

 

 

Przy wsparciu samorządu

Świetlice środowiskowe zapewniają opiekę właściwie przez cały rok kalendarzowy. W ferie zimowe i wakacje organizowane są półkolonie i specjalne zajęcia. Czas ten placówki urozmaicają wyjściami m.in. na lodowisko miejskie, do kina, na basen. Organizowane są także wycieczki autokarowe i spotkania z ciekawymi ludźmi. W świetlicach na dzieci czekają również posiłki. W zależności od placówki jest to suchy prowiant, ciepłe i zimny napoje lub ciepły posiłek. Wszystkie te działania wspiera Prezydent Miasta Bełchatowa. W 2013 roku na działalność świetlic środowiskowych Miasto przekazało ponad 700 tys. zł. Dodatkowo samorząd dotuje – w ramach otwartego konkursu ofert, działalność klubów środowiskowych. Mowa o klubie „Fair Play” prowadzonym przez Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny Karan (klub działa przy ul. Paderewskiego) oraz Klubie Strzelca, którym zajmuje się Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza Jednostka Strzelecka 1001 (klub działa przy ul. dr Rodziewicza 10). Głównym celem klubu Fair Play jest zapobieganie rozpowszechnianiu się uzależnień od od środków psychoaktywnych, promowanie zdrowego stylu życia oraz udzielanie specjalistycznego wsparcia dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym pochodzącym ze środowiska podwyższonego ryzyka. Klub Strzelca jest zaś miejscem, gdzie dzieci i młodzież mogą zagospodarować w ciekawy sposób swój wolny czas. Uczestnicy Klubu mają do dyspozycji m.in. stół do bilardu, stół do tenisa stołowego, dart czy piłkarzyki. W ofercie Strzelca znajdują się także nowoczesne prelekcje i tematyczne pogadanki edukacyjne dotyczące zagrożeń uzależnienia od alkoholu i narkotyków, zajęcia plastyczne, sportowe i wiele innych. „Obszar działania świetlic i klubów w różnych lokalizacjach na terenie miasta Bełchatowa i ich szeroka oferta przyczyniają do zwiększenia ich dostępności i możliwości pomocowych dla dzieci, młodzieży i ich rodzin. Placówki te stanowią cenny zasób miasta w kontekście rozwiązywania problemów społecznych. Wspieramy w ten sposób rodziny, które z różnych – losowych czy życiowych przyczyn, potrzebują pomocy. Bełchatowskie świetlice i kluby wypełniają główną rolę placówek wsparcia dziennego. Wielość i odmienność „klimatów” placówek sprawia, że oferta spędzania czasu wolnego jest wyjątkowo atrakcyjna i bogata” – podsumowuje prezydent Marek Chrzanowski.

 

Zamieścił: TK

Autor: AD-A