Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaDawny Bełchatów na zdjęciach

Dawny Bełchatów na zdjęciach

Jesteś ciekawy jak nasze miasto wyglądało na początku XX wieku? Szansę, by zobaczyć Bełchatów sprzed kilkudziesięciu lat daje wydawnictwo muzealne – album „Opowieść o dwóch miastach”.

 

Wkrótce w ręce mieszkańców trafi kolejny – czwarty tom wydawnictwa muzealnego. Publikacja zatytułowana „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach” część pierwsza nieco różni się od wcześniejszych pozycji. Na ponad trzystu stronach odnajdziemy bowiem zdjęcia oraz plany miasta pochodzące nawet z początku XX wieku. „Album, który przygotowaliśmy jest próbą powrotu do minionych lat, do których pamięcią sięgają najstarsi, nieliczni już mieszkańcy naszego miasta. Ich żywe wspomnienia w połączeniu z niemym obrazem w postaci fotografii ukazującej budynki, ludzi, zwyczaje i wydarzenia dają nam szansę przeniesienia się w realia Bełchatowa z początku XX wieku. Tym sposobem odbywamy swoistego rodzaju spacer podążając ulicami miasteczka, obserwując zmiany w bełchatowskiej przestrzeni przez kolejne 70 lat jej przemian” – mówi Monika Basińska, pracownik Muzeum Regionalnego w Bełchatowie i redaktor albumu. „Opowieść o dwóch miastach” mieszkańcy będą mogli zobaczyć i zakupić już 27 listopada. Wówczas w sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury odbędzie się oficjalna promocja wydawnictwa. Początek spotkania o godz. 17:00, wstęp wolny.

 

Praca nad albumem trwała ponad rok. Jak mówią redaktorzy największą trudnością był wybór zdjęć, które powinny się w nim znaleźć. „Początkowo zakładaliśmy, że album będzie liczył około 200 stron. Do muzeum dotarło jednak tak wiele fotografii – blisko 4 tysiące, że ostatecznie poszerzyliśmy wydawnictwo. Zdecydowaliśmy także, że zostanie ono podzielone na dwie części. W tym miejscu dziękujemy bełchatowianom – większość nieznanych nam dotąd ilustracji pochodziła właśnie z prywatnych zbiorów, którymi mieszkańcy chętnie się dzielili” – powiedział Łukasz Politański, historyk i pracownik bełchatowskiego muzeum, który pomagał w pracach nad albumem. Pierwsza część wydawnictwa ilustruje historię miasta od początków XX wieku, aż do początków lat 70-tych, kiedy to rozpoczęto budowę kopalni i elektrowni. Znajdziemy w niej zdjęcia nieistniejących już budynków miasta, a także ich plany architektoniczne oraz wiele dokumentów, do jakich udało się dotrzeć autorom pozycji. Na zdjęciach prezentowani są również sami mieszkańcy oraz życie obyczajowe dawnego Bełchatowa. Warto dodać, że podczas pracy nad książką udało się autorom odtworzyć część Bełchatowa, którego dziś już nie ma. Takim przykładem może być zachodnia strona ulicy Kościuszki, która podczas działań wojennych w pierwszych dniach września została spalona i rozebrana. Z kolei druga część ma być poświęcona temu, jak Bełchatów zmieniał się pod dwóch potentatów gospodarczych.

 

Publikację pozycji muzealnych – w tym także „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach”, wspiera prezydent Marek Chrzanowski: „ Album przypomina swoistą podróż w czasie – nieustannie urzeka i skłania do refleksji. Ta kronika fotograficzna stanowi niezwykle wartościowy materiał – dokumentujący wiele ciekawych obiektów, ludzi, zdarzeń. Jestem przekonany, że publikacja, poza oczywistą wyprawą sentymentalną, będzie mieć również wymiar edukacyjny. Wydawnictwo jest doskonałą promocją Bełchatowa, ale przede wszystkim to hołd dla tych osób, które się w naszym mieście urodziły, żyły i pracowały. Utrwalone na kartach albumu zdjęcia umożliwiają również poznanie miejsc i krajobrazów, po których niejednokrotnie pozostały tylko wspomnienia. Dzięki tej publikacji dawny Bełchatów będzie wciąż żywy – w pamięci naszej, naszych dzieci i wnuków. Wyrazy uznania przekazuję na ręce Autorów – dzięki Waszemu twórczemu zaangażowaniu, wiedzy oraz cennej inicjatywie podjętej pod przewodnictwem Muzeum Regionalnego, bełchatowianie mogą cieszyć się czwartym już tomem z serii Wydawnictw Muzealnych”.

 

 

Autor: AD-A

a.duda@um.belchatow.pl