Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościAkcja "Słyszę" w Bełchatowie

Akcja „Słyszę” w Bełchatowie

Blisko pół tysiąca pierwszoklasistów skorzystało z bezpłatnych badań słuchu. Kilkadziesiąt dzieciaków przeszło dodatkowe konsultacje z lekarzem.

Wszystko dzięki współpracy prezydenta Marka Chrzanowskiego z Fundacją Ronalda McDonalda. To właśnie za ich pośrednictwem w Bełchatowie zostały zorganizowane bezpłatne, przesiewowe badania słuchu u dzieci uczęszczających do pierwszych klas bełchatowskich szkół podstawowych. Badania były przeprowadzane przez cztery dni – od 21 do 24 października. Konsultacje – 25 października.

 

„Głównym celem projektu było wykrycie zaburzeń słuchu, które mogą niekorzystanie wpływać na funkcjonowanie dziecka w środowisku szkolnym i utrudniać jego rozwój” – mówi prezydent Marek Chrzanowski. I się udało – u ponad czterdziestu uczniów specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach stwierdzili nieprawidłowości. Co ważne w badaniu wzięło udział prawie 90 procent pierwszaków. Jak przyznaje dr Anna Piotrowska ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach taka frekwencja to bardzo dobry wynik: „Akcja w Bełchatowie odniosła podwójny sukces – po pierwsze udało się wykryć kilkadziesiąt wad, po drugie zostało przebadanych wielu uczniów. Programy, jakimi dysponujemy pomagają nam wykryć wady, jakie na co dzień nie są zauważalne przez rodziców czy opiekunów. Wydaje się, że dzieci funkcjonują normalnie. Wyniki badań mówią jednak co innego”. Podczas badań dzieci, za pomocą platformy zmysłów, miały wykonywany audiogram. W ten sposób specjaliści wyznaczali próg słyszenia i sprawdzali czy mieści się on w normie dla takich dzieciaków. Osoby, u których stwierdzono nieprawidłowości jeszcze raz spotkały się z lekarzami, by przeprowadzić dodatkową diagnostykę. „Podczas badań kontrolnych dokonujemy pełnej oceny laryngologicznej. Wykonujemy także komplet badań – m.in. audiometrię impedancyjną, otoemisję czy powtórną audiometrię tonalną” – wyjaśnia dr Piotrowska. W zależności od tego, jaki problem zostanie stwierdzony dzieci kierowane są do leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Zdarzają się także przypadki ubytków trwałych – w tej sytuacji niezbędna będzie profilaktyka przeciwhałasowa i okresowe badania kontrolne.

 

Akcja przesiewowych badań słuchu u dzieci w wieku szkolnym jest bardzo ważnym przedsięwzięciem społecznym. Porusza problem występowania wad słuchu, który niestety sięga coraz więcej maluchów. „Pamiętajmy, że nie wszystkie ubytki słuchu da się wykryć w życiu codziennym. Zrozumiałe jest to, że w większości przypadków ani rodzice ani otoczenie tych wad nie wykryje. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywają tego typu akcje – badania przesiewowe, które są badaniami masowymi, co za tym idzie mamy dostęp właściwie do całej populacji docelowe. To bardzo dobra idea – stąd ogromny ukłon i podziękowania w stronę Fundacji Ronalda McDonalda i prezydenta Bełchatowa za zaangażowanie właśnie w takie działania” – podsumowuje dr Anna Piotrowska.

 

Warto dodać, że to już kolejna akcja zorganizowana wspólnie przez prezydenta Bełchatowa i Fundację Ronalda McDonalda. W ubiegłym roku, dokładnie 130 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, skorzystało z bezpłatnych, profilaktycznych badań usg (narządów wewnętrznych, tarczycy i węzłów chłonnych, zaś u chłopców dodatkowo moszny).

 

 

Autor, zamieściła: AD-A