joombig banner rotation images

Menu

 Naukowe eksperymenty podobały się zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom festiwaluNaukowe eksperymenty podobały się zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom festiwalu

 

Tłumy bełchatowian wzięły udział w corocznym święcie nauki i zabawy. W niedzielne popołudnie, 2 czerwca, plac Narutowicza zamienił się w prawdziwe laboratorium, w którym młodsi i starsi eksperymentowali, zdobywali wiedzę oraz doświadczenie, bawiąc się przy tym wyśmienicie.

 

 

Jak co roku na Festiwalu Re:Aktor Ania, który odbył się w niedzielę, 2 czerwca, na pl. Narutowicza bawiły się całe rodziny. Fani nauk ścisłych, w tym mechaniki, fizyki, chemii, na brak atrakcji nie mogli narzekać. W strefie robotyki królował gigantyczny robot strzelający krążkami z pary, a towarzyszyły mu mniejsze, zdalnie sterowane robociki. Wszystkie budziły duże zainteresowanie, furorę zrobił jednak Walle.

 

Do naukowych szaleństw nie trzeba było długo nikogo zachęcać. Zarówno dzieci, jak i dorośli przypatrywali się pokazom pozytywnie zakręconych naukowców, którzy nie bali się głośnych wybuchów, udowadniali m.in. to, że z wody powstaje śnieg i słup lodu, a napompowanych balonów nie przebiją nawet gwoździe.

 

Uśmiechy nie znikały z twarzy młodych laborantów, którzy w charakterystycznych ochronnych strojach i goglach samodzielnie tworzyli aktywne kolorowe wulkany, w praktyce poznawali wszystkie stany skupienia wody, programowali, malowali ceramiczne cudeńka lub rysowali na przezroczystej tafli albo też produkowali energię, wprawiając specjalny rower w ruch. W strefie eksperymentów nie brakowało różnorodnych zabaw, zagadek i konkursów z nagrodami.


Równie ciekawie było w Parku Edukacji Interakcje. Tu bełchatowianie mogli do woli ćwiczyć i sprawdzać swoje zmysły: odgadywać odgłosy zwierząt, zapachy i ukryte przedmioty. Były też wielkie bańki mydlane, głuchy telefon, magiczne lustra i sprzęty, do uruchomienia których należało użyć siły swoich mięśni. Mnóstwo zabawy, a przy tym ciekawą pamiątkę, mieli też ci, którzy sami lub z całymi rodzinami zapozowali w fotobudce.

 

Najmłodsi uczestnicy festiwalu do dyspozycji mieli minimiasteczko z namiotami tipi, stanowisko z piaskiem kinetycznym i malowankami, ogromną procę ze ścianką oraz splątany, kolorowy labirynt. Bardziej aktywni mogli wyszaleć się podczas sportowych zabaw z Drużyną Kangura.

 

Swoje pięć minut mieli również najmłodsi bełchatowscy artyści, którzy wystartowali w konkursie plastycznym „Jasne niebo, czysta woda”, zorganizowanym wspólnie ze Strażą Miejską. Podczas wręczenia nagród laureatom wiceprezydent Łukasz Politański pogratulował dzieciom i ich rodzicom. - Cieszę się, że mieszkańcy przyjęli zaproszenie i tak licznie przybyli na plac Narutowicza, bo Festiwal Re:Aktor Ania to propozycja dla całych rodzin. Pamiętajmy, że nauka przez zabawę to jeden z najlepszych sposób na przyswajanie wiedzy i promowanie postaw proekologicznych – dodał na koniec wiceprezydent Politański.

 

Woda i drzewa to bohaterowie specjalnej strefy ekologicznej. Podczas festiwalu oficjalnie oddano do użytku drugi już w mieście zdrój uliczny ze zdrową, miejską wodą pitną. Oprócz tego bełchatowianie dowiedzieli się, jak właściwie gospodarować tym darem natury, żeby dla wszystkich go starczyło, wysłuchali prelekcji na temat drzew , a później w ramach projektu „100 tysięcy drzew na 100-lecie Województwa Łódzkiego” odebrali blisko 300 sadzonek. Maluchy w towarzystwie swoich rodziców i dziadków obejrzały przedstawienie teatralne pt. „O czym szumią drzewa”.


- Festiwal Re:Aktor Ania to strzał w dziesiątkę. Byliśmy z dziećmi w ubiegłym roku, nie mogło nas zabraknąć i w tym. Wszystko było super: roboty, eksperymenty, gry i zabawy – podzieliła się na koniec swoimi wrażeniami uczestniczka imprezy.

 


KZB

W Parku Edukacji Interakcje można było poznawać świat wszystkimi zmysłamiW Parku Edukacji Interakcje można było poznawać świat wszystkimi zmysłami

 

Gigantyczny robot każdego, kto na niego spojrzał, angażował do łapania dymnych krążkówGigantyczny robot każdego, kto na niego spojrzał, angażował do łapania dymnych krążków

 

Przy głuchym telefoni bawili się i starsi, i młodsi bełchatowianiePrzy głuchym telefonie świetnie bawili się i starsi, i młodsi bełchatowianie

 

Tuż po prelekcji o drzewach do bełchatowian trafiło blisko 300 sadzonekTuż po prelekcji o drzewach do bełchatowian trafiło blisko 300 sadzonek

 

Festiwal Re:Aktor Ania to propozycja dla całych rodzinFestiwal Re:Aktor Ania to świetna propozycja dla całych rodzin

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019