joombig banner rotation images

Menu

Potwierdzenie tozsamości, np. na poczcie, dzięki aplikacji mObywatel staje się szybsze i bezpieczniejszePotwierdzenie tożsamości, np. na poczcie, dzięki aplikacji mObywatel staje się szybsze i bezpieczniejsze


Jeśli zdarza ci się odbierać przesyłki polecone bezpośrednio z poczty, to ta informacja na pewno cię zainteresuje. Od kwietnia zamiast dowodu możesz do okienka podejść ze smartfonem. Wystarczy tylko ściągnąć darmową aplikację rządową mObywatel. Ma być sprawniej, nowocześniej i bezpieczniej.

 

 


Placówki Poczty Polskiej to kolejne już punkty, w których skorzystamy z rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Dotychczas dzięki niej mogliśmy telefonem potwierdzić swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie wystarczał po porostu dokument ze zdjęciem, np. w hotelach, wypożyczalniach, sklepach, na basenie lub siłowni.

 


Od 23 kwietnia – zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji – z aplikacji skorzystamy również przy odbiorze przesyłki poleconej (listu, paczki). Usługa dostępna jest zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym.

 


Możliwość potwierdzenia tożsamości przy pomocy smartfona ma nie tylko usprawnić proces załatwiania spraw przy okienku pocztowym, ale również zwiększyć bezpieczeństwo petentów. Dzięki aplikacji mamy dostęp do wszystkich danych z naszego dowodu osobistego, w tym: imienia i nazwiska, zdjęcia, daty urodzenia, numeru PESEL, serii i terminu ważności dokumentu, a także informacji, kto go wydał.

 


Ze względów bezpieczeństwa informacje zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem Ministerstwa Cyfryzacji. Certyfikat ten potwierdza również autentyczność danych. Użytkownik otrzymuje go przy aktywacji aplikacji. Jest on przypisany do użytkownika i jego telefonu. Dane pozostają bezpieczne nawet wtedy, gdy telefon zginie lub ulegnie uszkodzeniu, chroni je bowiem nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też blokada telefonu oraz hasło.

 


Trzeba jednak pamiętać, że - choćby z uwagi na wymogi państw strefy Schengen – mObywatel nie jest zamiennikiem dowodu osobistego i nie wszędzie z niego skorzystamy. Dla przykładu, w sądzie, u notariusza nadal potrzebny będzie tradycyjny dowód. Aplikacji nie użyjemy też za granicą, ale warto ją posiadać np. na wypadek utraty dokumentów. Ułatwi to weryfikację naszych danych.

 


Jak ściągnąć aplikację mObywatel na swojego smartfona?
• By móc korzystać z aplikacji, należy posiadać profil zaufany (eGo). Jeśli jeszcze nie mamy, bez problemu założymy go online.
• Następnie trzeba wejść na stronę sklepu Google Play albo App Store, a później zgodnie z komunikatami zainstalować oraz uruchomić aplikację.
Usługa jest bezpłatna.
• Można ją pobrać lub odinstalować w dowolnej chwili.
• Co ważne, by aktywować usługę, należy posiadać ważny dowód.
• Więcej informacji znajduje się na www.gov.pl

 


Jak czytamy na stronach ministerstwa, aplikacja jest stale rozwijana. Już teraz uczniowie korzystający ze smartfonów z systemem Android mogą zainstalować mLegitymację szkolną, a wkrótce dołączą do nich studenci. Niedługo z aplikacji będą mogli korzystać także kierowcy. Mowa tu o usłudze mPojazd, umożliwiającej dostęp do informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym auta.

 


KZB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019