joombig banner rotation images

Menu
kościuszki belchatow 4864Podpisanie aneksu do obowiązującej umowy ma znacząco obniżyć koszt energii elektrycznej

Trwają rozmowy w sprawie obniżenia kosztów dostawy energii elektrycznej na potrzeby miasta. Magistrat zabiega, aby podtrzymać ceny na poziomie tych, które obowiązywały w roku wcześniejszym.


W 2019 energia elektryczna na teren naszego miasta dostarczana jest przez spółkę PKN Orlen, która wygrała ogłoszony przez miasto przetarg. Chodzi o oświetlenie bełchatowskich ulic i sygnalizacji świetlnych, obiektów użyteczności publicznej oraz instytucji podległych miastu. W porównaniu do poprzedniego roku, koszt dostarczenia prądu jest teraz wyższy o około 40%, a umowa opiewa na ponad 4 mln zł.


Od początku lutego władze Bełchatowa prowadzą jednak rozmowy z PKN Orlen w sprawie zmniejszenia tej kwoty. Jest to możliwe dzięki ustawie przyjętej przez Sejm. Dzięki zaproponowanym w niej rozwiązaniom ceny za energię elektryczną mają być podtrzymane na poziomie tych z 2018 roku. Wygląda na to, że na efekt rozmów nie trzeba będzie długo czekać. Jeszcze w kwietniu powinniśmy podpisać aneks, który pozwoli wrócić do cen z roku 2018mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. - Na tę chwilę wbudżecie miasta są zabezpieczone środki na opłaty za energię w kwocie wynikającej z przetargu. Zobaczymy jak zostanie to przeliczone i jakie kwoty będą zastosowane po podpisaniu aneksów. Ze spółką PKN Orlen będziemy także negocjować formułę wzajemnych rozliczeń według nowych stawekdodaje wiceprezydent.


Przyjęta przez Sejm ustawa ma obowiązywać wyłącznie w roku 2019. Nie wiadomo, jak w przyszłych latach będą się kształtować ceny za prąd. Dlatego miasto wdraża różne rozwiązania, które mają pomóc w obniżeniu kosztów w tym zakresie. Mowa tu m.in. o modernizacji oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Dzięki ledowym lampom, tylko w ubiegłym roku, magistrat zaoszczędził ponad 200 tys. zł. Niższe o 70 proc. było także zużycie energii elektrycznej, odnotowaliśmy również spadek emisji dwutlenku węgla o 73 proc.


– Zatrzymanie cen energii może być chwilowe. Musimy więc wykorzystać ten czas jak najlepiej i zabezpieczyć się na ewentualne podwyżki. Stąd myślimy o kolejnych modernizacjach ulicznego oświetlenia. Szukamy też środków zewnętrznych, które pomogłyby nam zrealizować tego typu zadania. Jestem przekonany, że w tym kierunku trzeba właśnie iść - podsumowuje wiceprezydent Matyśkiewicz.

MJ

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019