joombig banner rotation images

Menu

 

 

W uroczystościach rocznicowych udział wezmą członkowie Światowego Zwiążku Żołnierzy AKW uroczystościach rocznicowych udział wezmą członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

 

W niedzielę, 3 marca, bełchatowianie oddadzą hołd żołnierzom Armii Krajowej. Obchody 77. rocznicy powstania AK odbędą się na cmentarzu, m.in. pod pomnikiem akowców z rejonu „Bełchatów”. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie członków Światowego Związku Żołnierzy AK oraz rodzin poległych w walce o ojczyznę.

 

 

 

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową zaplanowano na niedzielę, 3 marca. Tego dnia bełchatowianie spotkają się o godzinie 10 w kaplicy na cmentarzu, gdzie odprawiona zostanie msza św. Następnie wezmą oni udział w przemarszu pod pomnik Żołnierzy AK, usytuowany w starszej części nekropolii.

 

Tu odbędzie się Apel Poległych, będą też okolicznościowe przemówienia, w trakcie których usłyszymy na pewno o bohaterach bełchatowskiego podziemia: Tadeuszu Kowalczyku, Janie Szelągowskim, Janie Tyszce i Zygmuncie Kuliku, których hitlerowcy rozstrzelali w marcu 1942 roku. Na koniec delegacje samorządów, organizacji politycznych i pozarządowych tradycyjnie złożą kwiaty pod pomnikiem.


Udział w obchodach rocznicy powołania do życia podziemnego wojska zapowiedzieli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z okręgów łódzkiego i bełchatowskiego. Nie zabraknie również rodzin żołnierzy służących w AK. Tuż po zakończeniu uroczystości spotkają się oni z przedstawicielami władz miasta i powiatu.

 

Organizatorem uroczystości, nad którymi honorowy patronat objęła prezydent miasta Mariola Czechowska, jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Bełchatowie.


Przypomnijmy krótko, że 77 lat temu, 14 lutego 1942 roku, do Warszawy dotarła depesza z Londynu, w której Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski pisał: „Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ – wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią <<Armię Krajową>>”. Armia Polskiego Państwa Podziemnego była fenomenem na skalę pogrążonej w wojnie Europy. W najintensywniejszym momencie funkcjonowania służyło w niej ponad 300 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Sama nazwa AK funkcjonuje dziś jako znak, symbol wytrwałości w działaniach niepodległościowych Polaków.

KZB

 

Bohaterowie bełchatowskiego podziemia:T. Kowalczyk, J. Szelągowski, J. Tyszka i Z. Kulik, zginęli w marcu 1942 roku Bohaterowie bełchatowskiego oddziału AK:T. Kowalczyk, J. Szelągowski, J. Tyszka i Z. Kulik, zginęli w marcu 1942 roku

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019