joombig banner rotation images

Menu

 

 

Nowe dowody elektroniczne wyposazono w czip z danymi właściciela oraz zdjęcie biometryczne. Nowe dowody elektroniczne wyposażono w czip z danymi właściciela oraz zdjęcie biometryczne.


Do 2029 roku każdy będzie miał e-dowód. Nie trzeba jednak tyle czekać. O nowe, elektroniczne dokumenty tożsamości wnioskować można już od 4 marca. Tymczasem urzędy na kilka dni wstrzymują przyjmowanie tradycyjnych i elektronicznych wniosków o wydanie dowodu osobistego.

 

 

Blisko 5 tys. urzędników przeszkolonych z obsługi nowego systemu, testy prowadzone w kilkudziesięciu urzędach w Polsce, do tego liczne spotkania oraz konsultacje w urzędach wojewódzkich, a wszystko po to, by 4 marca nowy program działał bez zarzutu. Od tego dnia wszystkie dowody osobiste będą posiadały warstwę elektroniczną.

 

Czym charakteryzuje się e-dowód?

 

Nowy dowód, podobnie jak stary, będzie miał formę plastikowej karty, z tą różnicą, że będzie ona wyposażona w elektroniczny czip z naszymi danymi i zdjęcie biometryczne. Wprowadzenie e-dowodów ma usprawnić proces komunikacji z urzędami, służbą zdrowia czy też bankami. Powinno być szybciej, a przede wszystkim bezpieczniej. Z nowym dowodem nie tylko wylegitymujemy się czy potwierdzimy wizytę u lekarza, ale również złożymy podpis pod dokumentami elektronicznymi i skorzystamy z elektronicznych bramek na lotniskach Unii Europejskiej.


Co ważne, e-dowód będzie dokumentem bezterminowym, ale na wniosek właściciela będzie można go wymienić. Poza tym nie musimy czekać aż upłynie ważność dokumentu, którym obecnie się posługujemy, ponieważ wniosek o nowy dowód możemy złożyć szybciej. Nie jest to jednak konieczne.


Sposób składania wniosku nie ulegnie zmianie, wydłuży się jedynie proces odbioru dokumentu. Związane jest to z nadaniem numeru PIN, który będzie potrzebny np. podczas załatwiania spraw urzędowych. Najpierw do specjalnego czytnika przyłożymy dowód, a następnie wpiszemy nasz PIN.


Ważne jest jeszcze to, że to sami właściciele e-dowodów mogą zdecydować, kiedy i w jakich sytuacjach uruchomią elektroniczne funkcje dokumentu. Nikt nie będzie nikogo zmuszał do korzystania z nowoczesnych właściwości e-dowodu.


Uwaga na przejściowe niedogodności

 

• Już od środy, 27 lutego, wyłączona zostanie usługa internetowego składania wniosków. Wnioski online będzie można składać ponownie od poniedziałku, 4 marca.

• Z kolei każdy, kto chciałby złożyć wniosek o dowód na starych zasadach bezpośrednio w urzędzie, ma na to czas do 1 marca do godziny 11:30. Warto się więc pospieszyć lub odłożyć sprawę do 4 marca. Po tym terminie przyjmowanie wniosków zostanie chwilowo wstrzymane. Nie będzie też można załatwić innych spraw związanych z dowodami, np. odebrać gotowego już dokumentu.

• Wszystko po to, by urzędnicy mogli obsłużyć złożone w tych dniach wnioski. Ponadto jest to też czas dla wnioskodawców na ewentualne poprawki. Zdarza się bowiem, że wniosek zawiera błędy albo dołączono do niego zdjęcie niezgodne z wymogami. W takich sytuacjach wnioskodawca otrzyma na swoją skrzynkę ePUAP informację o konieczności wprowadzenia zmian lub dosłania dobrego zdjęcia. Korekta powinna wpłynąć najpóźniej do piątku, 1 marca, do godz. 11.30.


Co ze starymi dowodami?

 

Jak ocenia rząd, stare dowody osobiste będą funkcjonować nawet do 2029 roku. Oznacza to, że nie musimy wymieniać starego dowodu na nowy, aż do momentu, kiedy upłynie jego ważność. Tylko od nas zależy, czy chcemy posługiwać się starym dowodem czy elektronicznym. Dokumenty w dotychczasowej wersji, o które wnioskowano przed 4 marca, będą wydawane w normalnym trybie i pozostają ważne bez względu na termin ich odbioru.

Fot. MSWiA

KZB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019