joombig banner rotation images

Menu

W Szkole Podstawowej nr 8 odbędzie się akademia "Dzień Żołnierzy Wyklętych"

Bełchatowianie uczczą Żołnierzy Wyklętych. Będą uroczystości patriotyczne, konkurs wiedzy o niezłomnych, wydarzenia sportowe. 1 marca, kiedy przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, mieszkańcy złożą kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Monument znajduje się w pobliżu parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w której kwadrans później, bo o godz. 18 zostanie odprawiona msza św.

 

1 marca, kiedy przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, mieszkańcy złożą kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Monument znajduje się w pobliżu parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w której kwadrans później, bo o godz. 18 zostanie odprawiona msza św.

 

Młodzież z bełchatowskich szkół średnich sprawdzi się w konkursie wiedzy o żołnierzach niezłomnych. Na uczniów będzie czekał zestaw kilkudziesięciu pytań. Zwyciężą osoby, które poradzą sobie z nimi najlepiej. Konkurs po raz czwarty już zorganizuje Centralne Archiwum Strzeleckie, a patronatem honorowym tradycyjnie objęła go prezydent Bełchatowa. Turniej rozpocznie się o godz. 9:30 w muzeum.

 

Na godz. 12 zaplanowana jest akademia "Dzień Żołnierzy Wyklętych" w Szkole Podstawowej nr 8. W uroczystości udział wezmą także samorządowcy oraz poczty sztandarowe z miejskich szkół.

 

Będą też wydarzenia sportowe. Blisko dwieście osób pobiegnie w bełchatowskiej edycji „Tropem Wilczym. Bieg Żołnierzy Wyklętych”. Zawodnicy spotkają się na starcie 3 marca, podobnie jak biegacze blisko 300 innych miast. Wystartują punktualnie o godz. 12, a do pokonania będzie 1963 metry. Długość ta nie jest przypadkowa, symbolizuje datę śmierci ostatniego z żołnierzy niezłomnych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Jest też dłuższy dystans – na 5 km. Może go przebiec każdy, kto czuje się na siłach. Pobiegną nim również ci, którzy chcą się sprawdzić w II edycji Bełchatowskiej Triady Biegowej. Tropem Wilczym rozpoczyna bowiem tegoroczną rywalizację, a wszystkie biegi zorganizuje Miejskie Centrum Sportu. Start i meta zlokalizowane będą w pobliżu Muzeum Regionalnego. Trasa prowadzić będzie parkowymi alejkami, a także fragmentem ul. Mielczarskiego i Mickiewicza.

 

12 marca odbędzie się natomiast turniej piłki nożnej „Ku chwale Żołnierzy Wyklętych”. Rozgrywki odbędą się w Szkole Podstawowej nr 12, a na boisku spotka się młodzież z roczników 2003-2005.

 

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament: „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". W uzasadnieniu do projektu ustawy nie ma wyjaśnienia, dlaczego obchodzony jest on właśnie 1 marca. Data nawiązuje prawdopodobnie do wydarzeń właśnie z 1 marca 1951 roku, kiedy to  w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.  

 

Bełchatowianie uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych Bełchatowianie uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych

 

AD-A

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020