joombig banner rotation images

Menu

 

Jest ostrzeżenie o sadzeniakach zakażonych bakteriozą pierścieniową i śluzakiemJest ostrzeżenie o sadzeniakach zakażonych bakteriozą pierścieniową i śluzakiem

 

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega przed zakupem sadzeniaków ziemniaka niewiadomego pochodzenia z uwagi na możliwość zakażenia śluzakiem oraz bakterią powodującą bakteriozę pierścieniową ziemniaka. Ostrzeżenie dotyczy województwa łódzkiego.

 

Choroby kwarantannowe śluzaka ziemniaka i bakteriozy pierścieniowej szybko rozprzestrzeniają się nie tylko w warunkach przechowywania, ale i później na polu, po wysadzeniu. To stwarza duże zagrożenie fitosanitarne.  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi apeluje o zwrócenie uwagi na ogłoszenia związane z obrotem sadzeniakami z niewiadomego czy nielegalnego źródła.

 

Użycie sadzeniaków niewiadomego pochodzenia wiąże się kilkoma poważnymi konsekwencjami dla gospodarstwa. Rolnik nie będzie mógł sprzedać porażonych bulw lub ta sprzedaż będzie mocno ograniczona, może pojawić się też konieczność utylizacji wszystkich ziemniaków. Nie będzie mógł ubiegać się o dopłaty do materiału siewnego. Gospodarstwo otrzyma zakaz produkcji ziemniaka na porażonym polu przez kolejne 3 lata. Straty jakościowe i ilościowe plonu mogą więc być znaczne.

 

WIORIN prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na sprzedaż ziemniaków kierowanych bezpośrednio do sołtysów, z dowozem na miejsce i w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

W przypadku zauważenia ogłoszeń budzących wątpliwość należy skontaktować się telefonicznie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi przy ul. Siewnej 13a, pod numerami: 42 633 99 72, 42 611 66 60 lub przesłać email na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

APO

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019