joombig banner rotation images

Menu


 

13 grudnia msza 2373

 

13 grudnia upłynął pod znakiem uroczystości upamiętniających 37. rocznicę ogłoszenia w Polsce stanu wojennego. Do południa w atmosferę tamtych dni wprowadził bełchatowian happening w centrum miasta, koncert i wykład w muzeum, a wieczorem w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego na os. Przytorze odbyły się oficjalne uroczystości.

 

 

Mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, instytucji oraz organizacji i szkół spotkali się pod pomnikiem upamiętniającym ofiary stanu wojennego. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Narodowego poszczególne delegacje złożyły kwiaty i wieńce, poczty sztandarowe oddały hołd walczącym, a następnie zgromadzeni przeszli do znajdującego się tuż obok kościoła Zesłania Ducha Świętego. Tam odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez biskupa Ireneusza Pękalskiego.

Uroczystości przygotowali Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, parafia pw. Zesłania Ducha Świętego oraz Region Piotrkowski NSZZ Solidarność.

 

13 grudnia msza 2537

 

Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się w naszym mieście już od rana. W godzinach dopołudniowych miasto „zalały” piesze patrole Milicji Obywatelskiej, a na ulicach pojawiły się koksowniki. Wszystko po to, aby pokazać bełchatowianom codzienność lat 80. Oprócz happeningu historycznego, Muzeum Regionalne zaprosiło na koncert „pieśni niepokornych” w wykonaniu utalentowanego Pawła Bauera, wystawę tematyczną oraz wykład dotyczący wydarzeń grudnia ’81.

A mury runą - 37. rocznica grudnia'81

 

13 grudnia 2324.

 

13 grudnia 3789

 

13 grudnia to szczególna data w najnowszej historii Polski. 37 lat temu był to dzień wprowadzenia na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stanu wojennego. Ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością” internowano, około stu osób straciło życie, w tym 9 górników kopalni Wujek, a ponad 40 tys. działaczy opozycyjnych, uznanych za groźnych dla bezpieczeństwa państwa, zostało aresztowanych przez oddziały ZOMO. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowano Polaków w niedzielny poranek, o 6:00, za pośrednictwem Polskiego Radia i Telewizji, nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. W kraju zamilkły telefony i wprowadzono godzinę policyjną. Nastał czas cenzury, strachu i niepewności. Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku.

APO

 

13 grudnia msza 2529

 

13 grudnia msza 2514

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019