joombig banner rotation images

Menu

 

belchatow jarmark świateczny 1575

 

Bajkowa sceneria, a w niej pięćdziesięciu wystawców, rzemieślników, przysmaki regionalnych kuchni, miejska choinka i prawdziwie świąteczna atmosfera – w taki klimat już w weekend, 8-9 grudnia, przeniesie się każdy, kto między godziną 10 a 18 przyjdzie na plac Narutowicza. Bełchatowski Jarmark Świąteczny to już tradycja w naszym mieście.

 

 

 

Choinka w sercu miasta

Wśród świątecznych dekoracji, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników oraz dźwięków bożonarodzeniowych melodii bełchatowianie będą mogli poczuć magię zbliżających się świąt. Gdy podczas Jarmarku Świątecznego w samym sercu miasta rozbłyśnie ośmiometrowa choinka, nikt nie będzie miał wątpliwości, że przygotowania do świąt czas zacząć. Na bożonarodzeniowy jarmark zaprasza jak co roku Mariola Czechowska, prezydent miasta. To propozycja dla całych rodzin. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

 

Od kramu do kramu

Bożonarodzeniowy jarmark z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zarówno wystawców, jak i odwiedzających. W tym roku na placu Narutowicza stanie 50 drewnianych budek z bogatym i wyjątkowym asortymentem. Na świątecznie przystrojonych straganach w godz. 10-18 sprzedawcy oferować będą między innymi wyroby rzemieślnicze, rękodzielnicze, np. biżuterię, ceramikę artystyczną i użytkową, ręcznie robione zabawki, różnorodne przedmioty wykonane z drewna czy mosiądzu, kosmetyki naturalne i wiele innych niepowtarzalnych propozycji, z których każda stać się może wyjątkowym gwiazdkowym prezentem. Nie zabraknie też świątecznych ozdób, bombek, łańcuchów, dzwonków czy gwiazdek. Dodajmy, że na bełchatowski jarmark przybędą rzemieślnicy i artyści z całej Polski.

 

Prezenty to jednak nie wszystko. Za świąteczną atmosferę współodpowiedzialni będą też ci, którzy kusić nas będą zapachami i smakami różnorodnych regionalnych potraw. Będą więc aromatyczne, pachnące cynamonem węgierskie kołacze i też węgierski gulasz z kociołka, kulebiaki z Podlasia, przepyszne miody, regionalne polskie wędliny, sery, przysmaki litewskie i wiele, wiele innych. Robienie zakupów w tak niezwykłym bajkowym klimacie na pewno nikogo nie zmęczy, wręcz przeciwnie wyostrzy apetyt na święta.

 

 

Dziecięca radość świętowania

Niewątpliwie 8-9 grudnia na placu Narutowicza wiele się będzie działo. Jak co roku na najmłodszych mieszkańców czekać będzie moc niespodzianek i atrakcji. Obok świątecznych kramów stanie wenecka karuzela, na której najmłodsi będą mogli bezpłatnie pojeździć. Bez trudu odnajdą też zaprzęgnięte w renifery sanie św. Mikołaja, który z radością rozda dzieciom słodkie upominki. Z kolei, w niedzielę, 9 grudnia, w holu PGE Giganty Mocy (godz. 13) milusińscy wezmą udział w „Świątecznych warsztatach dekorowania pierników”.

 

 

Na świąteczną nutę

Odwiedzając bełchatowski Jarmark Świąteczny nie tylko nacieszymy oko, nie tylko zrobimy wyjątkowe zakupy czy spróbujemy różnorodnych pyszności, ale weźmiemy również udział w niezwykłym świątecznym koncercie. W sobotę, 8 grudnia, o godz. 15, na placu Narutowicza wystąpią młodzi, uzdolnieni bełchatowianie, którzy zadbają o odpowiednią atmosferę.

 

Świątecznych piosenek, kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży będziemy mogli posłuchać także podczas przesłuchań do XVIII Regionalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, które odbywać się będą między 7 a 9 grudnia w Miejskim Centrum Kultury. Laureatów usłyszymy podczas koncertu finałowego, zaplanowanego na 13 stycznia w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Binków.

 

Na bożonarodzeniową nutę w Bełchatowie śpiewają nie tylko dzieci, ale i dorośli, a gdy jedni i drudzy połączą siły, staniemy się świadkami Międzypokoleniowego Kolędowania w MCK”, które odbędzie się 15 grudnia o godzinie 17:00 w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy.

 

 

Z kart historii

Historia bożonarodzeniowych jarmarków sięga XIV wieku, choć pierwsze wzmianki pochodzą nawet z wieku XIII. Prawie 600-letnią tradycją świątecznych jarmarków poszczycić się mogą mieszkańcy niemieckiego Drezna. Jak podają historyczne źródła pierwszy jarmark odbył się tam w 1434 roku i nosił wówczas nazwę Streizelmarkt, co w wolnym tłumaczeniu brzmi ‘struclowy rynek’. Początkowo były to jednodniowe targi, na których można było zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne do przygotowania świąt Bożego Narodzenia. Z czasem ich forma zdecydowanie się zmieniła. Jarmarki to już nie tylko zakupy, to przede wszystkim wydarzenie, na które – w poszukiwaniu świątecznej atmosfery – przybywają całe rodziny. Jarmarki organizowane są niemal we wszystkich większych i mniejszych miastach Europy. Od kilkunastu już lat w takim niezwykłym jarmarku uczestniczą także mieszkańcy Bełchatowa.

 

KZB

 

 

 

jarmark

 

belchatow jarmark świateczny 1456

 

 

 

belchatow jarmark świąteczny 1704

 

belchatow jarmark świąteczny 1771

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019