joombig banner rotation images

Menu


 

biesiada seniorow 6624

 

20 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora. Według aktualnych danych w Bełchatowie mieszka prawie 13,5 tys. osób po 60. roku życia. Bełchatów ma sporo do zaoferowania starszym mieszkańcom miasta - od bezpłatnych badań i szczepień, po propozycję ciekawych zajęć i wpisaną już do kalendarza imprez wrześniową biesiadę seniora.

 

W kwietniu pojawiło się nowe miejsce na mapie Bełchatowa i od razu stało się ważnym centrum dla seniorów. Mowa o Cafe Senior Raj - wspólnym projekcie piętnastu bełchatowskich klubów seniora prowadzonym przez Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA. Powstało w ramach V Budżetu Obywatelskiego. Przy kubku gorącej kawy lub herbaty seniorzy mogą spotkać się, porozmawiać czy wziąć udział we wspólnych inicjatywach. Oferta jest bogata – od zajęć sportowo-tanecznych, po warsztaty fotograficzne, komputerowe i florystyczne. Od czasu do czasu centrum odwiedzają goście specjalni, którzy dzielą się swoim pasją, zainteresowaniami i zawodowymi poszukiwaniami. We wrześniu seniorzy wysłuchali ciekawej prelekcji dr Marty Walak na temat Legionów Polskich w Piotrkowie Trybunalskim oraz otrzymali egzemplarze jej najnowszej książki. W listopadzie czterdziestoosobowa grupa wyjechała do Teatru Wielkiego w Łodzi na przedstawienie „My Fair Lady”. W najbliższych planach jest zorganizowanie metamorfoz dla kobiet z udziałem wizażystki i fotografa oraz spotkanie z kosmetyczką.

 

Integralną częścią Cafe Senior Raj jest Punkt Informacji Prozdrowotnej, w którym bełchatowianie - nie tylko ci po sześćdziesiątce – mogą uzyskać informacje w zakresie ochrony zdrowia, np. porady dotyczące prawidłowego odżywiania czy dbania o zdrowe serce. Wśród prozrdrowotnych działań na rzecz mieszkańców powyżej 60. roku życia należą też bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. W tym roku akcja już się zakończyła, a w jej ramach zaszczepiono 200 osób.

 

Raz w roku seniorzy spotykają się na Biesiadzie Seniora, aby potańczyć, posmakować domowych wypieków czy pośmiać się na występach kabareciarzy.  Na błoniach przy Muzeum Regionalnym powstaje wielka scena, na której prezentują się lokalni artyści, głównie bełchatowskie zespoły i formacje seniorów, a także znane grupy biesiadne i gwiazdy – w tym roku był to zespół The Beatlmen, a w zeszłym roku Voyager. Nie brakuje też konkursów i prezentacji klubów seniora czy bezpłatnych porad zdrowotnych.

 

 

cafe senior badania 8635

 

 biesiada seniorow 6609

 

Starsi mieszkańcy miasta moga też korzystać z Bełchatowskiej Karty Rodziny, która uprawnia do ulg i preferencji przygotowanych przez miasto i współpracujące firmy. Seniorzy wiodą prym w składaniu wniosków o wydanie karty i z roku na rok liczba korzystających z benefitów stale się zwiększa. W tym roku do grona użytkowników karty przystąpiło 277 mieszkańców powyżej 60. roku życia. Oprócz nich do korzystania z karty uprawnieni są zasłużeni honorowi dawcy krwi, rodziny wielodzietne oraz rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym. Wykaz zniżek oraz firm honorujących Bełchatowską Kartę Rodziny jest dostępny w holu głównym Urzędu Miasta oraz na stronie internetowej miasta.

 

Od lat dużym powodzeniem cieszy się Uniwersytet Trzeciego Wieku, działający przy Miejskim Centrum Kultury. Program zajęć jest bogaty i zróżnicowany. Sekcja rękodzieła, języków obcych, turystyczna, zajęcia z psychologii, rozwoju osobistego oraz kilka sekcji sportowych dają duże pole do aktywności i kreatywności. Na uniwersytecie prężnie działa chór Pasjonata, który swoimi występami wzbogaca uroczystości oraz wydarzenia skierowane do seniorów. Oprócz stałych zajęć UTW organizuje warsztaty, seminaria i wykłady, które również stwarzają okazję do zdobycia nowej wiedzy i spotkań w znajomym gronie.

 

W przyszłym roku oferta dla seniorów będzie jeszcze bogatsza. W ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego miasto sfinansuje zajęcia sportowe dla mieszkańców miasta. Jedną z grup, do których skierowany jest projekt „Sportowy Bełchatów”, są właśnie osoby 60+.

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019