joombig banner rotation images

Menu

Tężnia na Budowlanych zostanie wyłączona na okres zimowy

 

To ostatni weekend w tym roku, kiedy można jeszcze skorzystać z tężni na osiedlu Budowlanych. W poniedziałek, 19 listopada zostanie ona bowiem wyłączona. Na jej ponowne uruchomienie mieszkańcy będą musieli poczekać do wiosny. Przerwa w działaniu tężni w okresie zimowym jest konieczna ze względów technicznych.


Pierwsza w Bełchatowie tężnia solankowa została otwarta podczas Biesiady Seniorów, 8 września. Od tego czasu z dobrodziejstw wytwarzanego w niej solnego mikroklimatu codziennie korzysta kilkudziesięciu mieszkańców.

Drewniana konstrukcja w parku na os. Budowlanych ma 6 metrów wysokości i około 8 metrów długości. Wykonana jest z suszonego drewna świerkowego, a solankę – wodę m.in. z jodem, żelazem i magnezem, pompują specjalne urządzenia. I to właśnie dzięki nim osadza się ona na gałązkach tarniny, by później naturalnie odparować. Powstałymi oparami, nasyconymi właśnie jodem i innymi cennymi dla zdrowia mikroelementami, będzie się mógł inhalować każdy kto do niej przyjdzie.

W związku z tym, że w tężni pompowana jest woda, konieczne jest jej wyłączenie w okresie zimowym. Tak więc wszyscy chętni do skorzystania z inhalacji, mogą to zrobić jeszcze tylko przez najbliższy weekend. W poniedziałek, 19 listopada, tężnia zostanie wyłączona, a jej ponowne uruchomienie nastąpi wiosną przyszłego roku. Wyłączone zostały już także miejskie fontanny.


Przypomnijmy, że w 2019 roku w Bełchatowie w ramach budżetu obywatelskiego wybudowane zostaną trzy kolejne tężnie. W ramach projektu „Po-tężny Bełchatów, czyli propozycja wybudowania trzech tężni solankowych” drewniane konstrukcje staną na największych w mieście osiedlach. Mowa o Binkowie (przy ul. Mioceńskiej ), Przytorzu (przy kompleksie sportowym) i Dolnośląskim ( w parku Jana Nowaka – Jeziorańskiego).

 

AP

 

Tężnia działa od września 2018 roku

 

Tężnia solankowa wytwarza korzystny mikroklimat

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019