joombig banner rotation images

Menu

Prezydent Miasta Bełchatowa nagrodziła działaczy kultury io wybirnych sportowców

 

W piątek. 26 października w sali teatralnej Miejskiego Centrum Kultury został zainaugurowany Rok Kulturalno-Sportowy 2018/2019. Głównym punktem uroczystości było wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Bełchatowa osobom, które w szczególnym sposób propagują czytelnictwo i szeroko rozumianą kulturę a także wybitnym sportowcom i trenerom. Była to też okazja do uhonorowania laureatów dwóch ogólnopolskich konkursów – Bełchatów Art i Bełchatów Kids.

 

Bełchatów Art i Bełchatów Kids

Bełchatów i jego symbole oraz stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – to motywy przewodnie ogólnopolskich konkursów promujących Miasto Bełchatów Bełchatów Art i Bełchatów Kids. Konkursy zorganizowane zostały pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Ideą konkursów było przedstawienie, w dowolnej interpretacji siedmiu słów:  ADAM – EWA – RAJ – JABŁKO – BEŁCHATÓW – MAŁA OJCZYZNA, poprzez nakręcenie filmu promującego Bełchatów oraz przygotowanie pracy plastycznej. W sumie w obydwu konkursach wpłynęło 95 prac z całej Polski m.in. z Krakowa, Gdańska, Pelplina, Szczecinka, Celestynowa, Krapkowic, Ropczyc w województwie podkarpackim, czy Wolsztyna w województwie wielkopolskim.

Wyniki konkursu Bełchatów Kids

Kategoria I – przedszkole:


I miejsce: Alicja Wojcieszek z Bełchatowa
II miejsce: Jan Paweł Ostrowski z Krakowa 
III miejsce: Wojciech Jaszczak z Bełchatowa
Wyróżnienie: Anna Mokrzyńska z Bełchatowa

Kategoria II: szkoły podstawowe


I miejsce: Piotr Kozioł z Ropczyc
II miejsce: Aleksandra Kruk z Bełchatowa
III miejsce: Aleksandra Łuczyńska z Drużbic, Apolonia Dobkowska-Sidek z Bełchatowa
Wyróżnienie: Alicja Pędziwiatr z Bełchatowa, Ilona Sasiak ze Szczercowa, Nadia Stępień z Bełchatowa

Wyniki Bełchatów Art


Zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu na film promujący miasto został Mariusz Rybiałek z Bełchatowa, autor filmu pt. „Bełchatów – tu poczujesz wolność”.

Kultura

Inauguracja Roku Kulturalno-Sportowego była doskonałą okazją do wyróżnienia osób i stowarzyszeń, które przyczyniły się do upowszechniania czytelnictwa lub popularyzacji kultury, historii miasta i regionu. Wręczając nagrody wybitnym działaczom kultury Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa, podkreślał, że to dzięki ich pracy i zaangażowaniu kalendarz kulturalny w mieście jest wypełniony po brzegi.


Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa w dziedzinie kultury

 

  • Joanna Krasnopolska (bibliotekarz z 35-letnim stażem pracy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej  im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie) - za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania czytelnictwa
  • Jolanta Grajewska (bibliotekarz z 35-letnim stażem pracy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie) – nagroda za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania czytelnictwa,
  • Agnieszka Kuchnik (główny Instruktor-Przewodnik od 2014 r. w od początku istnienia Ekspozycji PGE Giganty Mocy w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie) – nagroda za działalność w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych,
  • Seweryn Różyło  (wieloletni pracownik na stanowisku specjalisty ds. obsługi i konserwacji urządzeń kinowych i audiowizualnych w Miejskim Centrum Kultury) – nagroda za organizację w zakresie wydarzeń kulturalnych,
  •  Marcin Uss (asystent, adiunkt i historyk sztuki  z 20 letnim stażem pracy w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie) – nagroda za całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji historii i kultury miasta oraz regionu ,
  • Adam Wojtasik  - nagroda za całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji muzyki klasycznej
  • Barbara Szczęsna (animatorka, przodujący czytelnik Biblioteki, autorka min. tomiku „Wróble na balkonie”) - nagroda za  popularyzację i upowszechnianie czytelnictwa, poezji i malarstwa,
  • Anna Pawlicka (wolontariuszka od 2011 roku Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich) – nagroda za całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji historii i kultury miasta oraz regionu
  •  Roman Olszowiec (zastępca Prezesa Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w  Bełchatowie, pasjonat  historii i kolekcjoner) – nagroda za całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji historii i kultury miasta oraz regionu
  • Aleksander Frączkowski (przewodniczący Komisji Historycznej Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa, autor publikacji o historii bełchatowskiej spółdzielczości, współautor monografii o OSP Bełchatów) – nagroda za całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji historii i kultury miasta oraz regionu
  • Stowarzyszenie "Towarzystwo Przyjaciół Grocholic i Okolic" (realizuje projekty otwarte na współpracę ze społecznością lokalną, ukierunkowaną na krzewienie wartości regionalnych, na prezentowanie artystycznych talentów) – nagroda za całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji historii i kultury miasta oraz regionu
  • Bełchatowski Amatorski Teatr BAT (w ramach BAT- prężnie działają grupy teatralne dziecięce, młodzieżowe jak i zrzeszające dojrzałych miłośników teatru. Działające grupy zdobywają liczne sukcesy na różnego rodzaju przeglądach teatralnych) - nagroda za osiągnięcia i popularyzację  teatru

Sport

Podczas uroczystej Inauguracji Roku Kulturalno-Sportowego 2018/2019 wręczone zostały także certyfikaty potwierdzające przyznanie Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa za wybitne osiągnięcia sportowe w 2018 roku.


Nagrody odebrało 56 zawodników, 10 trenerów i 5 osoby, które przyczyniły się do rozwoju sportu w mieście, a szczególnie takich dyscyplin jak tenis ziemny, lekkoatletyka, trójbój siłowy, wspinaczka sportowa, zapasy taekwon-do, kick-boxing, kolarstwo, koszykówka i piłka nożna.


Nagrodę Prezydenta Miasta Bełchatowa za wybitne osiągnięcia sportowe w 2018 roku otrzymali:


    1. Jakub Domurad za wybitne osiągnięcia w boksie;
    2. Patryk Radoń za wybitne osiągnięcia w kickboxingu;
    3. Julia Grzelewska za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    4. Julia Grochulska za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    5. Mateusz Osowski za wybitne osiągnięcia w zapasach;
    6. Karolina Stępień za wybitne osiągnięcia w kolarstwie;
    7. Mateusz Książczyk za wybitne osiągnięcia w tenisie stołowym
    8. Tymoteusz Stemplewski za wybitne osiągnięcia w zapasach;
    9.  Jakub Rzepeckiza wybitne osiągnięcia w zapasach;
    10.  Kacper Krawczyk za wybitne osiągnięcia w triathlonie;
    11.  Magdalena Łaz za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    12.  Iga Stus za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    13.  Amelia Zochniak za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    14.  Zuzanna Warnecka za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    15.  Zuzanna Mielczarek za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    16.  Martyna Mielczarek za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    17.  Amelia Pawelus za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    18.  Alicja Grześkowiak za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    19.  Maja Madej za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    20.  Oliwia Malinowska za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    21.  Patrycja Lenart za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    22.  Anna Olczyk za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    23.  Artur Detko za wybitne osiągnięcia w kolarstwie;
    24.  Urszula Sujecka za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    25.  Marcin Marciniak za wybitne osiągnięcia w piłce siatkowej;
    26.  Wiktor Nowak za wybitne osiągnięcia w piłce siatkowej;
    27.   Sebastian Adamczyk za wybitne osiągnięcia w piłce siatkowej;
    28.  Aniela Lis za wybitne osiągnięcia w trójboju siłowym;
    29.  Szymon Woźniak za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    30.  Marta Dudek za wybitne osiągnięcia w tenisie ziemnym;
    31.  Henryk Kępiński za wybitne osiągnięcia w triathlonie;
    32.  Marian Błaszczyk za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    33.  Filip Kazimierczak za wybitne osiągnięcia w zapasach;
    34.  Nikola Niepsuj za wybitne osiągnięcia w tenisie ziemnym;
    35.  Dawid Filipek za wybitne osiągnięcia w piłce siatkowej;
    36.  Mateusz Bak za wybitne osiągnięcia w piłce siatkowej;
    37.  Patrycja Hałubińska za wybitne osiągnięcia w kolarstwie;
    38.  Natalia Hejak za wybitne osiągnięcia w kolarstwie;
    39.  Maja Naturalna za wybitne osiągnięcia w kolarstwie;
    40.  Michał Oracz za wybitne osiągnięcia w tenisie stołowym;
    41.  Armen Khoperia za wybitne osiągnięcia w hokeju na lodzie;
    42.  Dominik Proszak za wybitne osiągnięcia w zapasach;
    43.  Weronika Centka za wybitne osiągnięcia w piłce siatkowej;
    44.  Mateusz Górny za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    45.  Jacek Dawid za wybitne osiągnięcia w kickboxingu;
    46.  Krzysztof Brezyna za wybitne osiągnięcia w tenisie ziemnym na wózkach;
    47.   Ida Lis za wybitne osiągnięcia w trójboju siłowym;
    48.  Filip Chrosta za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    49.  Adam Patrzyk za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    50.  Sebastian Link za wybitne osiągnięcia w kickboxingu;
    51.  Sebastian Kwiatkowski za wybitne osiągnięcia w trójboju siłowym klasycznym;
    52.  Oskar Łucki za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    53.  Kacper Wośko za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    54.  Michał Stawicki za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce;
    55.  Amelia Dylewska za wybitne osiągnięcia w taekwon-do;
    56.  Piotr Niźnik za wybitne osiągnięcia we wspinaczce sportowej.

Nagrodę Prezydenta Miasta Bełchatowa za wybitne osiągnięcia trenerskie oraz działalność sportową otrzymali:


1. Radosław Kolanek za wybitne osiągnięcia trenerskie w piłce siatkowej;
2. Michał Benben za wybitne osiągnięcia trenerskie w kickboxingu;
3. Łukasz Mantyk za wybitne osiągnięcia trenerskie w lekkoatletyce;
4. Adrian Teodorczyk za wybitne osiągnięcia trenerskie w piłce nożnej;
5. Arkadiusz Żurawski za wybitne osiągnięcia trenerskie w boksie;
6. Tomasz Wojciechowski za wybitne osiągnięcia trenerskie w lekkoatletyce/koszykówce;
7. Marek Kwieciński za wybitne osiągnięcia trenerskie w piłce siatkowej;
8.  Andrzej Olczyk za wybitne osiągnięcia trenerskie w zapasach;
9. Stefan Piasecki za wybitne osiągnięcia trenerskie w kolarstwie;
10. Dominik Posmyk za wybitne osiągnięcia trenerskie w piłce siatkowej;
11. Magdalena Sowała za upowszechnienie sportu wśród dzieci i młodzieży;
12.  Jarosław Nita za upowszechnienie sportu wśród dzieci i młodzieży;
13.  Małgorzata Szustakiewicz za upowszechnienie sportu wśród dzieci i młodzieży;
14. Irena Molenda za upowszechnienie sportu wśród dzieci i młodzieży;
15. Tadeusz Książczyk za rozwój tenisa stołowego w Bełchatowie.


Po emocjach związanych z przyznaniem nagród laureaci wysłuchali koncertu „Hasta La Raiz”, czyli do korzeni. Na scenie zaprezentowały się cztery osobowości artystyczne specjalizujące się w różnych gatunkach muzycznych: laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa, saksofonista Adam Wojtasik , jego wychowanek i stypendysta Miasta Bełchatowa – Tomasz Orłowski, polska raperka, wokalistka i autorka tekstów, Aleksandra Agaciak, czyli Lilu,  najlepszy łódzki jazzman, gitarzysta Sławomir Badowski oraz mistrz odtwarzania dźwięków, człowiek-perkusja, bitbokser, raper i aktor – Zorak.
Artyści na co dzień tworzą improwizowane spektakle w grupie Impro Atak. Koncert był fuzją kilku, zgoła różnych gatunków muzycznych: flamenco, jazzu, hip-hopu i beatboxu. 

 

AP

 

 



 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018