joombig banner rotation images

Menu

27 września Dniem Palskiego Państwa Podziemnego

 

Mija 79 lat od powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w niedzielę, 30 września, w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie odprawiona zostanie msza święta. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11:45 przed obeliskiem żołnierzy Armii Krajowej.

 

Bełchatowianie wspólnie uczczą 79. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Centralną częścią obchodów będzie uroczysta msza święta, która odbędzie się 30 września w kościele farnym o godz. 12:00. Wcześniej, o godz. 11:45, odbędzie się apel poległych, odmówiona zostanie modlitwa za żołnierzy AK, a przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańców złożą kwiaty pod obeliskiem żołnierzy Armii Krajowej.

 

Historia Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęła się w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, kiedy to powołano Służbę Zwycięstwu Polski z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim na czele. W 1940 roku SZP została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. Dwa lata później, zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza, w miejsce ZWZ powołano Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych.

 

Polskie Państwo Podziemne działało na terenach okupowanych przez Niemców i Rosjan w latach 1939–1945. Było ono fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Posiadało ono bowiem własne siły zbroje, rząd i prezydenta na uchodźstwie, a także sprawnie działające struktury administracyjne i cywilne. Jednym z ważniejszych celów Polskiego Państwa Podziemnego było stanie na straży edukacji. W ramach tajnego nauczania funkcjonowało aż 2 tys. szkół średnich, w wielu miastach działały też uczelnie wyższe. Stawiano również na podtrzymywanie życia kulturalnego. Organizowano koncerty, przedstawienia teatralne, wieczory autorskie oraz spotkania z naukowcami. W podziemnych drukarniach wydawano prasę, publicystykę, dzieła literackie.

 

W styczniu 1945 roku żołnierze AK odebrali ostatni rozkaz od swego dowódcy gen. Leopolda Okulickiego, a brzmiał on tak: „Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą”.

 

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 11 września 1998 roku. To państwowe święto obchodzone jest zawsze 27 września.

KZB

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019