joombig banner rotation images

Menu


16 września odbyła się gra miejska.

 

Odkrywanie lokalnej historii oraz ważnych dla miasta punktów z początku XX wieku, a do tego dobra zabawa w gronie rodziny i przyjaciół – tak niedzielne popołudnie 16 września minęło uczestnikom gry miejskiej zorganizowanej przez Muzeum Regionalne. W ten sposób mieszkańcy miasta włączyli się w obchody XXVI Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Tropem lokalnych bohaterów


Inspiracją do gry miejskiej zorganizowanej przez bełchatowskie muzeum stały się dzieje Bełchatowa chwilę przed i tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, klimat listopada 1918 roku oraz losy bełchatowian zaangażowanych w walkę o wolność. Dworek Hellwigów, fabryka Frajtaga, pomnik peowiaków, ulica Kempfinówka, dawny plac Piłsudskiego z kamienicą Janusza Kępalskiego to tylko niektóre miejsca, do których docierali uczestnicy zabawy. Na trasie historycznego spaceru znalazły się też punkty przywołujące wspomnienia z nieco późniejszych czasów. Mowa tu o Komendzie Powiatowej Policji, gdzie wisi tablica poświęcona 36 funkcjonariuszom Policji Państwowej z Bełchatowa i okolic, zamordowanym na Wschodzie w 1940 roku, oraz szkole muzycznej, w której podczas drugiej wojny światowej mieścił się Arbeitsamt. Organizatorzy nie zapomnieli też o miejscach, których dziś już nie ma, w tym o synagodze, kościele ewangelickim czy aptece Szabrańskiego.

 

Wszystkich punktów było łącznie 15, a żeby do nich dotrzeć trzeba było rozwiązać zagadkę, szyfr, wykazać się wiedzą i sprytem. Jedna z zagadek brzmiała tak: „Dawnej tej fabryki kogucik dziś strzeże, od muzeum niedaleko, prosta droga wiedzie”.


W grze udział wzięło 5 kilkuosobowych drużyn, a wśród nich Sylwia i Michał – powiedzieć można – weterani tego typu zabaw. - Choć nie zawsze było łatwo, a nad niektórymi zadaniami trzeba było pogłówkować, to naprawdę warto było wyjść z domu i wziąć udział w grze – mówili po wszystkim uczestnicy i zapewnili, że jeśli w przyszłości organizowane będą podobne zabawy, to na pewno znów się pojawią. Wszyscy zgodnie podkreślają, że o niektórych punktach, zabytkach, historiach dowiedzieli się dopiero podczas wykonywania zadań. Cel został zatem osiągnięty, bo jak mówił Marek Tokarek, dyrektor muzeum, o patriotyzmie świadczy nie tylko składanie kwiatów przy pomnikach, ale także poznawanie lokalnej historii.
Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa


Gra miejska to propozycja bełchatowskiego Muzeum Regionalnego na tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Motywem przewodnim XXVI edycji europejskiego święta jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. „Niepodległa dla wszystkich” - takie hasło przypomina, że jedną z podstawowych wartości każdego narodu jest prawo do wolności. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa Bełchatów bierze udział po raz trzeci. Wcześniej uczestnicy odkrywali bełchatowskie kościoły i cmentarze oraz wędrowali szlakiem umocnień wojskowych kampanii wrześniowej 1939 roku.


Przypomnijmy, że idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wówczas, by w całej Europie, podobnie jak we Francji (1984 r.), zorganizować Dni Otwarte Zabytków, podczas których będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie zabytki. Widząc duże zainteresowanie taką inicjatywą, w 1991 roku Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa. Z każdym rokiem w obchody EDD włącza się coraz więcej ludzi, również w Bełchatowie.

 

KZB

W grze udział wzięło 5 drużyn.

Przygotowano łącznie 15 punktów.

Celem gry było poznawanie lokalnej historii

Europejskie Dni Dziedzictwa cieszą się dużą popularnością
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019