joombig banner rotation images

Menu

Na dwóch nudynklach komunalnych miasto zamontuje elektrofiltry kominowe

 

We wrześniu na dwóch budynkach komunalnych zostanie zamontowanych dziesięć innowacyjnych elektrofiltrów. Urządzenia te pozwalają ograniczyć niską emisję nawet o 90 procent, co oznacza skuteczną walkę ze smogiem, a w rezultacie zdecydowanie czystsze i zdrowsze powietrze. Na program w budżecie miasta zabezpieczono 50 tys. złotych.


Pilotażowy program ograniczenia niskiej emisji dzięki elektrofiltrom kominowym, zainicjowany przez katowicką Grupę CZH dotarł do Bełchatowa. Elektrofiltry, które zaprojektował zespół dra Roberta Kubicy z Politechniki Śląskiej mają jeden cel, czyli usunięcie pyłu powstającego ze spalania paliw stałych. - Nasze urządzenie wykorzystuje pole sił elektrostatycznych działających na cząstki pyłu. Dzięki temu pył osadza się na ścianie elektrofiltru i nie wydostaje się ze spalinami do atmosfery – wyjaśnia dr Kubica i dodaje, że elektrofiltry nie są niczym nowym. - Od dawna podobne rozwiązania stosuje się w zawodowej energetyce i ciepłownictwie. My dostosowaliśmy te rozwiązania do sytuacji na polskim rynku grzewczym, tak by mogły być powszechnie używane bez rezygnacji z węgla jako paliwa.

Wymień piec i odbierz kilka tysięcy złotych

Elektrofiltry, które pojawią się jeszcze we wrześniu są bezpieczne, łatwe w obsłudze i skuteczne – wychwytują nawet 90 proc. szkodliwych pyłów.  Jak mówi Jarosław Latacz, z  Grupy CZH, powinno to szybko i znacząco poprawić jakość powietrza. - Elektrofiltry zamontowaliśmy ostatnio w Nowym Targu i co miesiąc z każdego wynosimy po pięć wiader wychwyconego pyłu. Promień rażenia niskiej emisji, czyli smogu, to ok. 400 metrów od komina. Nie możemy oddychać, wdychamy zanieczyszczenia i w efekcie chorujemy. Po zastosowaniu elektrofiltrów widać, że powietrze jest czystsze, nie ma czarnego dymu a najlepiej czują to nasze płuca – wyjaśnia Jarosław Latacz.

Przeciw smogowi na miejskiej akcji

Urządzenia zamontowane zostaną na dwóch komunalnych budynkach mieszkalnych w centrum Bełchatowa. Wcześniej sprawdzone zostały systemy grzewcze w nieruchomościach. Na montaż elektrofiltrów w budżecie miasta zabezpieczonych jest 50 tys. złotych, a koszt jednego to 4 tys. 250 zł.

 

AP

 

Elektrofiltry kominowe pomagają walczyć ze smogiem
 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018