joombig banner rotation images

Menu

Nowe rondo nazwano i. Kaczorowskiego

 

Będzie rondo im. Ryszarda Kaczorowskiego i ulica Laury. Podczas ostatniej sesji, w czwartek, 30 sierpnia, miejscy radni zdecydowali też o nowym regulaminie wymiany żródeł ciepła oraz pomocy finansowej dla województwa łódzkiego i powiatu. Miasto opracuje dokumentację budowy ścieżki rowerowej na ul. Piłsudskiego, która jest drogą wojewódzką oraz pomoże wybudować ścieżkę na powiatowej ul. Cegielnianej.

 

Nowy regulamin przyznawania dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji był jednym z punktów ostatniej sesji Rady Miejskiej w Bełchatowie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi wydłużył termin PONE do końca roku. Nową uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dofinansowania w ramach zadania pn. „Likwidacja źródeł niskiej emisji na terenie Miasta Bełchatowa w ramach PONE” radni podjęli jednogłośnie.

 

Przypomnijmy, że aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek, na podstawie którego podpisywana będzie później umowa z miastem. Zgodnie z regulaminem, inwestycja musi zostać zrealizowana do 23 listopada 2018 roku. Po jej zakończeniu wszystkie dokumenty należy złożyć w Wydziale Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu (pok. 215) przy ul. Kościuszki 1. O szczegóły programu i warunki przyznawania dotacji dopytać można pod nr tel. 44 733 51 44.
 

Radni zdecydowali też o nazwach dla ronda i ulicy. Nowe rondo przy markecie E.Leclerc, którym jeździmy od lutego, zostanie nazwane imieniem prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Jego prezydentura trwała od 19 lipca 1989 roku do 22 grudnia 1990 roku, kiedy to uroczyście złożył swój urząd na ręce pierwszego prezydenta wybranego w wolnych wyborach Lecha Wałęsy. Kaczorowski pozostał na emigracji, jednak często przyjeżdżał do Polski. Intensywnie uczestniczył w życiu politycznym, społecznym i naukowym w kraju. Przez całe życie działał w szeregach Harcerstwa Polskiego. Wielokrotnie odznaczony za swą działalność na rzecz brytyjskiej Polonii. Odznaczenia odbierał m.in. z rąk królowej Elżbiety II i papieża Jana Pawła II. W maju 2009 otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego”, a w lutym 2010 roku za szczególne zasługi dla promocji Polski za granicą Minister Spraw Zagranicznych wręczył mu odznakę „Bene Merito” (Dobrze Zasłużonemu). Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu lecącego na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Nazwę otrzymała też jedna z bełchatowskich ulic. Od 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy ulicy dochodzącej do ul. Wojska Polskiego, prostopadłej do ulic Józefa Kraszewskiego, Józefa Chełmońskiego, będą mogli mówić, że mieszkają przy ul. Laury. Z uwagi na zbliżające się wybory samorządowe oraz związany z tym podział miasta na okręgi i obwody wyborcze radni podjęli decyzję, że nowa nazwa ulicy obowiązywać będzie od 1 stycznia 2019 roku.


Z kolei ul. Cegielniana na odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. Pabianickiej zyska nową ścieżkę rowerową. Umowę na budowę ciągu pieszo-rowerowego podpisano w lipcu, a prac podejmie się firma „Strada” Adam Olczak, Łukasz Piątek. Koszt całej inwestycji to 668 tys. 505 zł, a 369 tys. w ramach dofinansowania przekaże miasto.


Podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej również jednogłośnie przegłosowano projekt udzielenia pomocy rzeczowej samorządowi województwa łódzkiego. Dzięki temu na na ul. Piłsudskiego - na odcinku od ul. Pogodnej do Dobrzelowa - powstanie chodnik i ścieżka rowerowa.  Projekt i kosztorys inwestycji, które przygotowuje miasto, powinny być gotowe do końca listopada. Sama ścieżka mogłaby prowadzić do Dobrzelowa, ale gmina Bełchatów, po której terenie miałaby biec, nie podjęła na razie współpracy.

 

Na sierpniowej sesji radni wysłuchali także informacji o przygotowaniu szkół do rozpoczęcia roku szkolnego, uchwalili też nowy regulamin przyznawania stypendiów artystycznych.

 

30 sierpnia odbyła się LI Sesja Rady Miejskiej

KZB

 


 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018