joombig banner rotation images

Menu

38 lat temu powstał NSZZ "Solidarność" Uroczystości upamiętniające powstanie NSZZ „Solidarność” odbyły się w minioną niedzielę, 26 sierpnia w parafii Farnej. Złożono kwiaty, odprawiona została także msza św.

 

Corocznie, w ostatnią niedzielę sierpnia, w Bełchatowie odbywają się uroczystości poświęcone „Solidarności”. Od powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego i podpisania porozumień sierpniowych mija 38 lat. I to właśnie wydarzenia z tego okresu wspominano podczas rocznicy.

 

Obchody, które tradycyjnie zorganizował bełchatowski oddział Regionu Piotrkowskiego NSZZ „Solidarność”, odbyły się w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Miejsce uroczystości nie jest przypadkowe. Przy wejściu do kościoła znajduje się bowiem, odsłonięta w 2000 roku, tablica poświęcona związkowi. Pod nią związkowy, a także Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa wraz z wiceprezydentem Łukaszem Politańskim złożyli wiązanki kwiatów. W południe rozpoczęła się zaś msza św.


Początki „Solidarności” sięgają 1980 roku. 17 sierpnia przedstawiono 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który później przekształcił się właśnie w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność. Najważniejsze żądania strajkujących stoczniowców dotyczyły utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego i zapewnienia prawa do strajku. Wprowadzenie w życie postulatów było możliwe po podpisaniu w Gdańsku porozumień z rządem 31 sierpnia 1980.


NSZZ Solidarność czyli Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” powstał 17 września 1980 r. na skutek zawarcia porozumień sierpniowych - Szczecin - Gdańsk - Jastrzębie Zdrój oraz Huta Katowice - 1980 r. Utworzenie „Solidarności” nastąpiło przez porozumienie wielu komitetów strajkowych połączonych w MKS - Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym. Komitety te z czasem przekształciły się w komisje założycielskie. Rejestracja NSZZ „Solidarność” przez Sąd Najwyższy nastąpiła 10 listopada 1980 w Warszawie. Od 38 lat działalność związku odwołuje się do zasad solidarności pracowniczej, chrześcijańskich norm etycznych oraz polskich tradycji niepodległościowych.

 

Uroczystości poświęcone "Solidarności" odbyły się 26 sierpnia

Uroczystości - 38. rocznica powstania "Solidarności"

pod tablicą poświęconą "Solidarności" złożono kwiaty

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018