joombig banner rotation images

Menu

 

 

Gdzie i którędy iść, co zwiedzić, w którym miejscu zatrzymać się na dłużej, jakie ciekawostki kryją trzy nowe bełchatowskie szlaki turystyczne - na te i wiele innych pytań odpowie nam wkrótce darmowa mobilna aplikacja. Już we wrześniu będzie można zainstalować ją np. na swoim telefonie. Skorzystają na tym zarówno turyści z kraju i z zagranicy, jak i sami mieszkańcy.


Bełchatów, podobnie jak wiele innych polskich miast, sięga po nowoczesne rozwiązania turystyczne. Podczas wrześniowego Festiwalu Sztuki Jabłka, w naszym mieście otworzone zostaną trzy szlaki turystyczne: historyczny ,,Bełchatów wczoraj i dziś", sportowo-rekreacyjny ,,Energia jest tu" oraz rodzinny ,,Bełchatów pełen dobrej energii". Każdy szlak wyposażony będzie w najnowsze technologie. Na bełchatowski rynek turystyczny wkracza mobilna aplikacja. Na początku sierpnia miasto podpisało umowę z firmą Michał Krynicki Audiotour na opracowanie i wdrożenie aplikacji mobilnej, a także przygotowanie autorskich scenariuszy wycieczek. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 109 tys. 513 zł.

 

W Bełchatowie każdy znajdzie coś dla siebie

Mobilna aplikacja to narzędzie wspomagające organizację wycieczek pieszych w mieście w nowy, interesujący sposób. Pełni ona funkcję przewodnika. Po uruchomieniu nagrania turysta najpierw uzyska informację o aktualnej lokalizacji (system lokalizacji GPS), a następnie zgodnie ze wskazówkami lektora będzie mógł przejść wybrany przez siebie szlak. Aplikacja w języku polskim i angielskim będzie do pobrania bezpłatnie na prywatne urządzenia mobilne (smartfony i tablety w systemach Android oraz iOS) z internetowego sklepu Google Play. Umożliwi ona zwiedzanie miasta we własnym tempie, w dogodnym czasie.

 

Ciekawa narracja prowadzona przez kilku profesjonalnych lektorów, nagrania przystosowane do odsłuchu w otwartej przestrzeni, słuchowiska wzbogacone o podkład muzyczny i efekty dźwiękowe, merytoryczne opisy i prezentacja atrakcji znajdujących się na każdej trasie, a także komentarze, wskazówki i zagadki - to tylko niektóre cechy wprowadzanej aplikacji. Każde nagranie trwać będzie od 30 do 60 min. Obok nowoczesnych rozwiązań wszystkie szlaki zostaną tradycyjnie oznakowane (tablice turystyczne). W razie potrzeby w Centrum Informacji Turystycznej będzie można wypożyczyć sprzęt z wgraną już aplikacją mobilną. Miasto przygotowało 60 takich urządzeń.


Mobilne przewodniki dają nieograniczone możliwości promocji miasta czy regionu. Za sprawą takiego rozwiąznia Bełchatów dołącza do tych miast, które poważnie i perspektywicznie traktują rozwój turystyki. To już kolejne działanie magistratu mające na celu stałe podnoszenie poziomu świadczonych usług w branży turystycznej.

Szlaki turystyczne to jeden z istotniejszych elementów projektu „Energia, natura i tradycja – na bełchatowskim szlaku”, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Koszt całego projektu to 2 mln 13 tys. zł (koszty kwalifikowane to kwota 1 mln 423 tys. złotych). Na jego realizację miasto dostało 1 mln 244 tys. zł z Unii Europejskiej. W ramach projektu w mieście działa już Jabłoniowy Sad, w którym zasadzono dziesięć odmian jabłoni domowych, różne krzewy owocowe oraz pnącza winorośli, a do tego pergole. Przez cały sad prowadzą alejki spacerowe.

 

KZB

Każdy szlak będzie miał odrębny scenariusz. 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018