joombig banner rotation images

Menu

Przed nami kolejna rekonstrukcja historycznaNalot, bombardowanie, armatnie wystrzały, serenady karabinów i pistoletów wojskowych, krzyk żołnierzy i płacz cywilów – tego wszystkiego i o wiele więcej bełchatowianie doświadczą 18 sierpnia na błoniach za Muzeum Regionalnym. Wtedy to odbędzie się kolejna rekonstrukcja historyczna, tym razem w wiejskiej scenerii.


We wrześniu 1939 roku życie Polaków diametralnie się zmieniło. Wprawdzie na początku próbowano jeszcze za wszelką cenę zachować namiastkę normalności, ale na nic  się to zdało. Zderzenie zwyczajności z wojenną zawieruchą będzie tematem kolejnej już w Bełchatowie żywej lekcji historii. Tytuł nie jest przypadkowy. Dramat rozgrywa się bowiem na przedpolach wsi Żar położonej nieopodal Kluk w upalny wrześniowy dzień. Wiejska sceneria jest swego rodzaju nowością.

.
- Co roku wprowadzamy nowe elementy, które mają uatrakcyjnić nasze rekonstrukcje. Nie chcemy, by ludzie się nudzili, a wsi jeszcze nie było. Poza tym we wrześniu 1939 roku w Bełchatowie i okolicach miało miejsce wiele wydarzeń związanych z atakiem Niemców, dlatego trzeba je pokazywać - mówi Rafał Jędrzejczak, koordynator pikniku rekonstrukcyjno-historycznego.

Inscenizacja odbędzie się 18 września o godz. 17:30
Wydarzenie po raz kolejny wspólnie przygotowują Muzeum Regionalne i Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 84 Pułku Strzelców Poleskich. Honorowym patronatem objęła je Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska. Na to niezwykłe przedstawienie organizatorzy zapraszają wszystkich bełchatowian 18 sierpnia około godziny 17:30 do parku przy Muzeum Regionalnym.


W tym roku w inscenizacji udział weźmie około 40 rekonstruktorów z różnych grup, m.in. z Tomaszowa Mazowieckiego, Wodzisławia Śląskiego, Wielunia, Łodzi. Wcielą się oni w role polskich i niemieckich żołnierzy. By jak najlepiej oddać atmosferę wydarzeń sprzed 79 lat, w przedstawienie zaangażowano również cywilów, dorosłych i dzieci. W scenkach z życia mieszkańców wsi nie zabraknie też charakterystycznych strojów czy rekwizytów. Wszystkiego dopełni wiejska zabudowa. Akcja, która rozegra się na oczach mieszkańców miasta, opatrzona będzie historycznym komentarzem. Tegoroczna rekonstrukcja zapowiada się niezwykle ciekawie nie tylko z uwagi na nowe elementy w scenariuszu i scenografii, ale również, a może przede wszystkim, z racji na przygotowywane zaplecze militarne. Huk, ogień i dym - będą jak najbardziej prawdziwe. Do Bełchatowa ściągnięta zostanie jedyna w kraju armata 40 mm Bofors wzór 36  produkcji polskiej, a to nie lada gratka dla miłośników sztuki wojskowej. Nad głowami bełchatowian latać będzie samolot w barwach niemieckich.
- Oczywiście to nie jedyne atrakcje przygotowane przez nas - zapewnia koordynator całego przedsięwzięcia.

 

Po przedstawieniu każdy będzie mógł dokładnie obejrzeć używane przez rekonstruktorów modele broni i inne przywiezione przez nich sprzęty wojskowe, porozmawiać, dopytać.
Więcej szczegółów organizatorzy nie zdradzają. Jedno jest jednak pewne - silnych wrażeń nie zabraknie.

 

Z uwagi na wykorzystywanie w trakcie pokazu materiałów pirotechnicznych autorzy inscenizacji proszą o stosowanie się do zaleceń służb porządkowych. 

KZB

Organizatorzy zapowiadają moc atrakcji


 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018