joombig banner rotation images

Menu


Po raz 17 wyruszy bełchatowska pielgrzymka rowerowaJuż po raz 17 z Bełchatowa wyruszy rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę. Cykliści będą mieć do pokonania 82 kilometry, a przed samym szczytem połączą się z pieszymi pątnikami. Spotkanie organizacyjne, podczas którego będzie można się zapisać, odbędzie się w sobotę, 18 sierpnia.

 

Na Jasną Górę niemal każdego dnia wakacji przybywają nie tylko piesze pielgrzymki, ale i grupy rowerowe. Pielgrzymowanie na jednośladach to od kilku lat coraz popularniejsza forma rekolekcji w drodze. Przyjeżdżają zarówno duże pielgrzymki diecezjalne jak i małe grupy parafialne. Organizatorem bełchatowskiej pielgrzymki rowerowej od samego początku jest Załoga Rowerowa Zgrzyt. Każdego roku na dwóch kółkach do Częstochowy pielgrzymuje kilkudziesięciu rowerzystów, w niektórych latach ich liczba dochodziła nawet do stu.


Kilkadziesiąt osób pojedzie rowewami na Jasną Górę- Rowerowe pielgrzymowanie bardzo silnie łączy wszystkich uczestników. W większości są to bełchatowianie, ale dołączają do nas także mieszkańcy powiatu a dwukrotnie jechała z nami grupa z Białorusi.  Ludzie są życzliwi, starają się jedni drugim pomagać i podać pomocną dłoń. Często mężczyźni wiozą bagaże kobiet. W ciągu tych kilku dni potrafią nawiązać się przyjaźnie na całe życie – mówi Maciej Kuszneruk ze Zgrzytu.


W pielgrzymkach rowerowych, tak jak i pieszych, udział biorą młodsi i starsi. Najstarszym uczestnikiem wcześniejszych pielgrzymek był 74 letni pan Andrzej, który w tym roku już po raz jedenasty wybierze się rowerem na Jasną Górę. Z kolei najmłodszym pątnikiem był dziewięcioletni Dawid, którego mama, Jadwiga, pielgrzymuje na dwóch kółkach od samego początku. Od kilku lat uczestnikami bełchatowskiej wyprawy są też osoby niepełnosprawne, które płacą połowę wpisowego.


Bełchatowianie wyruszą 24 sierpnia i będą mieć do pokonania 82 kilometry, jechać będą tempem umiarkowanym, czyli ok. 15 km/h. Organizatorzy planują krótkie odpoczynki co 10-15 kilometrów. Przed samym szczytem połączą się z wchodzącą 125. pieszą bełchatowską pielgrzymką by wspólnie pokłonić się Czarnej Madonnie. Powrót planowany jest natomiast 28 sierpnia.


Wszyscy chętni mogą zapisać się na rowerową pielgrzymkę podczas spotkania organizacyjnego, które odbędzie się 18 sierpnia o godz. 16.00 przez Miejskim Centrum Kultury. Wpisowe w wysokości 60 zł obejmuje 4 noclegi (mężczyźni śpią w namiotach, kobiety i osoby niepełnosprawne w salach szkolnych) oraz gadżety pielgrzymkowe, w tym limitowaną kartę pocztową. - Każdy uczestnik dostaje kilka takich kart. Wysyłamy je nie tylko do swoich bliskich, ale także do każdego, kto nawet w najmniejszym stopniu pomógł nam w organizacji pielgrzymki. W tym roku jedna z nich trafi także do Marioli Czechowskiej, prezydenta Bełchatowa, która objęła naszą wyprawę swoim patronatem – dodaje Maciej Kuszneruk.

 

AP

 

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 18 sierpnia

 

Uczestnicy pielgrzymki otrzymają karty pocztowe
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019