joombig banner rotation images

Menu


Bełchatowianie oddali cześć powstańcom warszawskimBiało-czerwone flagi, 63 krzyże rozstawione w różnych punktach miasta, wspólna modlitwa i złożenie kwiatów – w taki sposób 74 lata po wybuchu Powstania Warszawskiego bełchatowianie oddali cześć jego bohaterom. O godzinie 17 zawyły syreny i zabiły dzwony, a mieszkańcy zatrzymali się, by minutą ciszy uczcić pamięć poległych.


Bełchatowskie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się na krótko przed godziną „W”. W różnych punktach miasta ustawiono 63 krzyże, które symbolizują 63 dni zaciętej walki o wolną Warszawę. Na ulicach miasta harcerze rozdawali mieszkańcom biało-czerwone flagi i róże w takich samych kolorach oraz naklejki z kotwicą i kartki z kalendarza przypominające o tragicznych wydarzeniach z 1944 roku.

Oficjalne uroczystości odbyły się przed kościołem NNMP przy ul. Kościuszki. Gdy minutę po godz. 17:00 zamilkły syreny i kościelne dzwony, zgromadzeni zaśpiewali hymn narodowy, wspólnie odmówili modlitwę za uczestników warszawskiego zrywu i wysłuchali krótkich przemówień.
 - Choć Powstanie Warszawskie militarnie zostało przegrane, to idea zwyciężyła – powiedział senator Wiesław Dobkowski.

O godz. 17 miasto stanęło w bezruchu
Następnie pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian kwiaty złożyli Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska wraz z wiceprezydentami Ireneuszem Owczarkiem i Łukaszem Politańskim, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, szkół, organizacji politycznych i pozarządowych oraz mieszkańców. Honorowy patronat nad obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego objęła Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Bełchatowa.


W obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego włączyli się młodsi i starsi mieszkańcy miasta. Pod pomnik Pamięci Bełchatowian przybyły całe rodziny.

- To ważne, by syn wiedział, że to powstańcom Warszawy w dużej mierze zawdzięczamy wolną Polskę. Pamięć o młodych chłopcach i dziewczętach, którzy za tę wolność zapłacili najwyższą cenę, musi być żywa – mówił jeden z ojców zgromadzonych na placu przed kościołem NNMP.

„W” jak Wolność

Po niemal 5 latach terroru, męczeństwa, łapanek, egzekucji nadszedł wreszcie 1 sierpnia 1944 roku, dzień, w którym Polacy ruszyli do boju ze znienawidzonym wrogiem. Na ulicach zaroiło się od biało-czerwonych flag, a w sercach tych młodych ludzi, często dzieci jeszcze, zagościła radość i nadzieja, że za 2-3 dni Polska znów będzie wolna. To były najpiękniejsze chwile powstania – wspominają uczestnicy zrywu. Niestety, po 63 dniach osamotnionej, nierównej, wyniszczającej walki Powstanie Warszawskie upadło. Zginęło 17 tys. żołnierzy i ponad 150 tys. ludności cywilnej. W akcie zemsty hitlerowcy zrównali stolicę z ziemią, niszczyli ulicę po ulicy, dom po domu. Ci, którzy przeżyli, musieli uciekać. Pamiętać jednak trzeba, że militarna katastrofa nie oznaczała przegranej w wymiarze duchowym. Polacy udowodnili, że są silni, zdeterminowani i do ostatniej kropli krwi walczyć będą o wolną Ojczyznę. Tak rodzą się i umierają bohaterowie. Cześć ich pamięci!

KZB

 

  

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019