joombig banner rotation images

Menu

Kurtyny wodne stoją w czterech punktach BełchatowaBełchatowianie mogą ochłodzić się przy kurtynach wodnych w kilku punktach miasta. Mgiełka wodna ma pomóc przetrwać gorące letnie dni, a można z niej korzystać przy Szkole Podstawowej nr 1 (ul. Dąbrowskiego), Szkole Podstawowej nr 12 (os. Binków) i naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 13 (os. Przytorze). Dodatkowa mgiełka jest także przy Miejskim Centrum Kultury.


Upały dotarły do Bełchatowa. Temperatury sięgają nawet trzydziestu kilku stopni w cieniu, w słońcu jest ona zdecydowanie wyższa. Najlepszym sposobem na radzenie sobie w takich temperaturach jest schładzanie organizmu – zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. Lekarze apelują, aby osoby starsze, jeśli nie muszą, nie wychodziły z domu, natomiast dzieci i dorośli obowiązkowo nosili nakrycia głowy. W czasie upałów należy też pić dużo płynów, warto mieć pod ręką butelkę z wodą mineralną. 

Aby pomóc bełchatowianom przetrwać upalne dni, miasto i spółka Wod.-Kan. rozstawiły w czterech punktach miasta kurtyny wodne. Wytwarzają one bardzo drobną mgiełkę, dzięki czemu delikatnie orzeźwiają a nie zalewają przechodniów. Zasilane są wodą pochodzącą z miejskiej sieci wodociągowej i nadaje się do użytku zewnętrznego.
 

Mieszkańcy mogą się schłodzić przy kurtynach wodnych

- Mój syn Mikołaj uwielbia zabawy przy kurtynie, a i ja przy okazji mogę się schłodzić. Dzięki temu możemy bez obawy o zdrowie wyjść z domu i korzystać z pięknej słonecznej pogody - mówi Katarzyna Maszczak, mieszkanka Bełchatowa.


Kurtyny wodne stoją w czterech punktach Bełchatowa:

 

  • przy Szkole Podstawowej nr 1 (ul. Dąbrowskiego),
  • przy Szkole Podstawowej nr 12 (os. Binków),
  • naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 13 (os. Przytorze),
  • przed Miejskim Centrum Kultury.


Jak co roku miasto ustawia kurtyny wodne w upalne dni, tzn. kiedy temperatura w cieniu przekracza 25 st. Celsjusza. Są one rozstawiane ok. godz. 10.00 i chłodzą bełchatowian do godzin popołudniowych – czyli ok. 17.00.

Rady na upalne dni

1. Picie dużej ilości najlepiej niegazowanej wody mineralnej, co zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Lekarze dorosłym zalecają wypicie ok. 2 litrów wody dziennie, dzieciom nawet 3 litrów. 


2. Unikanie alkoholu i napojów zawierających kofeinę. Działają one moczopędnie i nie chronią przed odwodnieniem.


3. Rezygnacja z tłustych i ciężkostrawnych potraw. W upalne dni najlepiej jeść dużo warzyw i owoców.


4. Zakładanie przewiewnych ubrań i odkrytych butów, co zapobiegnie przegrzaniu organizmu. Najlepiej, by ubranie było w jasnych kolorach i wykonane było z naturalnych materiałów – lnu, bawełny lub jedwabiu.


5. Unikanie wychodzenia z domu między godz. 11.00 a 15.00. W tej porze dni słońce jest najbardziej niebezpieczne. Jeśli wyjście jest konieczne – należy starać się przebywać w cieniu. Szczególnie dotyczy to seniorów i dzieci. 


6. Jak najczęstsze korzystanie z orzeźwiających kąpieli, zasłanianie okien, by do wnętrza nie wpuszczać gorącego powietrza.


7. Zaprzestanie niepotrzebnego wysiłku fizycznego, np. intensywnych treningów. Prowadzi to do wzmożonej produkcji ciepła, co w konsekwencji może doprowadzić do przegrzania, odwodnienia a nawet udaru cieplnego.


8. Używać kremów ochronnych i zabezpieczać skórę przed ukąszeniami insektów, np. komarów lub kleszczy.


9. Pamiętać o nakryciu głowy. Kapelusz, chustka czy czapka z daszkiem ochronią głowę przed przegrzaniem, a włosy przed przesuszeniem. Ważne jest także noszenie okularów z filtrem UV. 

 

AP

 


 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018