joombig banner rotation images

Menu


Podobnie jak w ubiegłym roku harcerze rozstawią 63 krzyżeGdy 1 sierpnia wybije godzina W, miasto stanie w bezruchu. Pamięć o powstańcach warszawskich Bełchatów uczci dźwiękiem syren i biciem kościelnych dzwonów, a później minutą ciszy i modlitwą za poległych. Podobnie jak w latach ubiegłych w różnych punktach miasta zostaną ustawione drewniane krzyże. Wieczorem w letnim kinie wyświetlany będzie film "Miasto 44".


W środę, 1 sierpnia bełchatowianie oddadzą hołd powstańcom warszawskim. Jak co roku zawyją syreny, zabiją dzwony, a mieszkańcy zatrzymają się na chwilę, by w milczeniu i zadumie uczcić pamięć bohaterów. Wcześniej, o godz. 16:15, rozpocznie się harcerska akcja rozstawienia w czterech punktach miasta 63 drewnianych krzyży, które symbolizować mają 63 dni tragicznej walki o wolną ojczyznę.

 

Syreny zawyją dla powstańców


Oficjalne bełchatowskie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się przed kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki. Mieszkańcy spotkają się o godz. 16:50 przy pomniku Pamięci Bełchatowian. Po ustaniu dźwięków syren nastąpi zmiana warty honorowej, przybyli minutą ciszy i modlitwą uczczą pamięć poległych, a później złożą kwiaty. O godz. 20:30 na placu przy scenie plenerowej MCK Giganty Mocy rozpocznie się projekcja filmu „Miasto 44”. Wstęp wolny.


Powstanie Warszawskie to największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 warszawiacy chwycili za broń. Samotna walka z przeważającymi siłami najeźdźcy trwała 63 dni i  zakończyła się kapitulacją 3 października 1944 roku. Mimo że w wyniku powstania Warszawa legła w gruzach, zginęło około 17 tys. żołnierzy i ponad 150 tys. ludności cywilnej, to do dziś jest ono symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.


- Dawno, dawno temu, za górami, za lasami było sobie pewne miasto (...) I w tym mieście żył sobie chłopak. Miał rodzinę. Miał mnóstwo przyjaciół. Razem się bawili, tańczyli, chodzili na spacery, uczyli się. Aż pewnego dnia zły król, który chciał zawładnąć całym światem, napadł na ich kraj i powiedział: „Zabraniam wam wszystkiego, zabraniam wam się bawić, zabraniam wam się uczyć, nic nie możecie robić". Ale jednej rzeczy nie mógł im zabronić. Nie mógł im zabronić marzyć. Marzyć o dniu, w którym odzyskają wolność. No właśnie. Nic innego nie mogliśmy zrobić. I tyle o tym - tak o powstaniu mówił jeden z bohaterów filmu „Miasto 44”.

 

KZB

 

 

 

 

Uroczystości odbędą się przy kościele NNMP 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019