joombig banner rotation images

Menu

Budżet obywatelski to 1,5 mln złotychW przyszłym roku ponownie będą realizowane inwestycje, o których wyborze zdecydują sami mieszkańcy. Trwa szósta już edycja Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, do magistratu wpłynęło blisko 50 wniosków. W ręce bełchatowian, podobnie jak w latach poprzednich, oddanych zostanie 1,5 mln złotych. Środki te zostaną podzielone na tzw. projekty twarde i miękkie. Co konkretnie zmieni się w Bełchatowie? - dowiemy się w październiku, kiedy ogłoszone zostaną wyniki głosowania internetowego.


Bełchatowianie złożyli 49 propozycji, zdecydowana większość (37) dotyczy inwestycji w różnych częściach miasta – place zabaw, parkingi, obiekty sportowe czy przebudowy i remonty ulic i chodników. Wśród wniosków znalazło się kilka zupełnie innowacyjnych, m.in. z zakresu ekologii i troski o środowisko. Mowa tu chociażby o dwóch projektach „placów zabaw dla psów” z torami przeszkód, zabawkami i toaletami czy pomyśle sfinansowania z budżetu samorządu kastracji i sterylizacji domowych psów i kotów. Widać, że mieszkańcom bliski jest także temat walki ze smogiem. Pomóc mają ich zdaniem trzy tężnie solankowe, ogród semiotyczny, nasadzenia kilkuset sosen oraz montaż stacji pomiarowej jakości powietrza. Pojawiają się także propozycje taksówek dla seniorów, dwa projekty telemedyczne oraz kilka dotyczących różnych warsztatów (np. nauka programowania dla przedszkolaków czy szkolenia z zakresu przedsiębiorczości dla uczniów bełchatowskich szkół). Wnioskodawcy pomyśleli także o ławeczkach solarnych z funkcją ładowania telefonów komórkowych i bezpłatnym dostępem do internetu.

 

Lista wszystkich zgłoszonych projektów dostępna jest w załączniku poniżej.

Na projekty twarde, takie jak parkingi, zatoczki postojowe czy place zabaw, z miejskiej kasy wydanych zostanie 1 mln 400 tys. złotych, pozostające w puli 100 tys. złotych przeznaczone zostanie na projekty miękkie, czyli np. szkolenia, stypendia czy imprezy kulturalne i edukacyjne. - Wydzielenie części środków na projekty społeczne to doskonały pomysł. Cieszę się, że projekty prozdrowotne czy inne integrujące mieszkańców mogą również być realizowane – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 

Budżet obywatelski: telemonitoring serca [FILM]

 

Nowością tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest wymóg dołączenia do wniosku tzw. listy poparcia z podpisami co najmniej pięćdziesięciu mieszkańców. Wiele propozycji zdecydowanie przekroczyła wymagalną liczbę podpisów popierających dany projekt – pomysłodawcy rekordziści złożyli projekty z ponad setką podpisów. - To doskonała promocja konkretnego projektu jeszcze przed jego złożeniem. Zdaję sobie sprawę, że listy poparcia mogły wpłynąć na mniejszą liczbę złożonych wniosków, niemniej widać, że są to pomysły przemyślane i wyrażają faktyczne potrzeby mieszkańców osiedli czy ulic. Moim zdaniem to dowód na prawdziwą obywatelskość naszej inicjatywy – dodaje prezydent Czechowska. Wszystkie złożone projekty zostały rzetelnie opracowane, posiadają dodatkowe załączniki w postaci obszernej informacji o projekcie, np. plan realizacji projektu ze szczegółowym przedstawieniem paneli tematycznych w nim zawartych, kosztorysy i szczegółowe wyliczenia budżetu projektu. Lista zgłoszonych projektów dostępna jest w załączniku poniżej.

Wszystkie złożone wnioski przejdą teraz formalną i merytoryczną weryfikację. Wszystko po to, aby wyłonić listę projektów, na które bełchatowianie będą mogli oddawać swoje głosy. Listę poznamy 3 września. Internetowe głosowanie ruszy 10 września i potrwa do 18 września. Głosować będzie można tylko raz poprzez postawienie znaku X przy maksymalnie trzech wybranych projektach z rodzaju "twardych" oraz maksymalnie trzech "miękkich". Osoby, które nie mają dostępu do internetu, będą mogły zagłosować w Urzędzie Miasta przy specjalnym stanowisku komputerowym. Wyniki poznamy 1 października.

 

 

 

Harmonogram VI edycji Budżetu Obywatelskiego

Przypomnijmy, że od 2014 roku w Bełchatowie przeprowadzono pięć edycji budżetu obywatelskiego. We wszystkich mieszkańcy złożyli w sumie 325 wniosków, z których w głosowaniu wybrali 33 projekty. Do tej pory zrealizowano już 27 propozycji, wśród nich kilka placów zabaw, dwie zatoczki postojowe „Pocałuj i jedź”, zakup defibrylatorów zewnętrznych czy powstanie Cafe Senior Raj – Centrum Aktywności Seniora,  badania wad postawy u przedszkolaków telemonitoring medyczny. W 2018 roku dołączy do nich kolejnych sześć.

 

AP

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018