joombig banner rotation images

Menu


O kolejne, zielone miejsce wzbogacił się Bełchatów. W Jabłoniowym Sadzie, którym można już spacerować, rośnie ponad 2 tysiące roślin. Dziesięć odmian jabłoni, różnorodne krzewy owocowe i pnącza winorośli. Jest też ścieżka zdrowia, a przy parkowych alejkach mała architektura.  

 

Skwer przy ulicy Okrzei jest unikatowy nie tylko w skali województwa, ale i kraju. Jabłoniowy Sad nawiązuje bowiem do tradycji polskich ogrodów użytecznych. - To pierwszy ogród użytkowy w naszym mieście. Mam  nadzieję, że połączy on w sobie funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną z możliwością skorzystania z owoców, które pojawią się tutaj za kilka lat – mówi prezydent Mariola Czechowska. 

 

Wszystkie rośliny w sadzie zostały zasadzone zgodnie z XX wieczną sztuką. Dlatego wśród dziesięciu gatunków jabłoni są tylko domowe, stare i dobrze nam znane odmiany, m.in. Kosztela, Grochówka czy Antonówka zwykła. Oprócz jabłoni, na terenie blisko hektara, nasadzonych jest też siedem gatunków krzewów owocowych takich jak: porzeczki, pigwy i agrest. Z kolei przy drewnianych pergolach można oglądać krzewy winorośli. Oprócz alejek parkowych jest też ścieżka zdrowia. Wszystko dopełnia zaś mała architektura, czyli ławki, pergole i kosze. A także unikatowe budki lęgowe i domki dla owadów. Każdy z tych elementów opatrzony jest symbolem jabłka, który nawiązuje nie tylko do nazwy ogrodu, ale przede wszystkim tradycji Bełchatowa. Warto też wspomnieć, że wyremontowana również pobliska kładka na Rakówce. Cały teren jest oświetlony i objęty monitoringiem.

 

Cała inwestycja zamknęła się w blisko 900 tys. zł.  - Jabłoniowy Sad to dopiero pierwszy etap dużego projektu "Energia, natura, tradycja - na bełchatowskim szlaku", który w sumie będzie kosztować 2 mln 13 tys. zł z czego dokładnie 1 mln 244 tys. zł to unijne dofinansowanie – tłumaczy prezydent Czechowska.

 

Oprócz skweru w mieście powstają właśnie trzy szlaki turystyczne: historyczny, rodzinny i sportowo-rekreacyjny. Będą one prowadzić m.in. ulicami Kościuszki, Okrzei, Dąbrowskiego, Nadrzeczną,a także Rajską Aleją na os. Budowlanych czy Doliną Rzeki Rakówki. Na ich trasach zwiedzający będą mogli korzystać ze specjalnych audioprzewodników, staną też tablice informacyjne i dokładne oznaczenia. W ostatnim czasie magistrat montował małą architekturę: ławki, kosze, stojaki na rowery. Miasto modernizowało też przejścia dla pieszych, m.in. Okrzei (w okolicach Jabłoniowego Sadu), Dąbrowskiego czy Kościuszki (przy budynku Urzędu Miasta). Zamontowano przy nich specjalne płyty z wypustkami, a także obniżono krawężniki co ma ułatwić niepełnosprawnym bezpieczne przejście przez jezdnię.

 

Wszystkie elementy projektu "Energia, natura, tradycja - na bełchatowskim szlaku" mają być gotowe do 21 września.

 

 

 

AD-A

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019