joombig banner rotation images

Menu


Czworo bełchatowian pobiegło do Monte CassinoCzworo bełchatowian, w tym trzech strażników miejskich, pobiegło z Łodzi na Monte Cassino. W ciągu ośmiu dni pokonali oni 1920 kilometry, w ten sposób uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i oddali hołd żołnierzom poległym w jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Ze śmiałkami spotkała się Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, która podziękowała za ich trud, wysiłek i wyjątkową promocję naszego miasta.


Trasa wiodła przez Polskę, Austrię i Włochy, bieg odbywał się nieprzerwanie – w dzień i w nocy. Cała ekipa liczyła 30 osób, w tym 20 biegaczy (strażników miejskich, strażaków, policjantów i innych amatorów tego sportu) i 10 osób obsługi. Co 10 km była zmiana, więc każdy z uczestników musiał w sumie pokonać dystans co najmniej 200 km. Jak sami podkreślali jeszcze przed startem, była to doskonała okazja do sprawdzenia swoich sił i umiejętności. Ale nie tylko. - Monte Cassino to dla mnie symbol odwagi, męstwa i poświęcenia. Chciałem uczcić 74. rocznicę tamtych wydarzeń i pokazać, że pamiętamy o tych, którzy zginęli za naszą wolność. Poza tym to naprawdę fajna inicjatywa – mówił  Piotr Michalak, mł. specjalista z bełchatowskiej Straży Miejskiej. Razem z nim w sztafecie „Cześć i chwała bohaterom” z Bełchatowa biegły jeszcze trzy osoby: Joanna Rydz oraz dwóch strażników - Sebastian Szymanowski i Jakub Król.

- Pobiegliście dla naprawdę wielkiej sprawy i jestem z Was dumna, że to się wszystko powiodło i udało. Cieszę się, że tak wspaniale reprezentowaliście Bełchatów podczas obchodów 74. rocznicy tamtych wydarzeń – podkreśla Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. ,,Cześć i chwała bohaterom” - to hasło przyświecało uczestnikom dziewiątego już biegu organizowanego przez strażników. Poprzednie odbywały się z okazji Dnia Matki (celem były  polskie sanktuaria maryjne), a ostatni, W Dzień Ojca, prowadził do Watykanu. Tym razem w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, strażnicy za cel wybrali Monte Cassino.

- Każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie ma priorytety i jakie wartości nosi w sercu. Jeżeli dla kogoś jest ważny patriotyzm, to w takich sytuacjach stara się go pokazać. Pobiegłem żeby uczcić poświęcenie naszych żołnierzy, którzy przelewali krew we Włoszech. Uczucie, kiedy na górze usłyszeliśmy hymn Polski i „Czerwone maki”, jest nie do opisania -  mówi Jakub Król ze Straży Miejskiej.

 


 

Bełchatowianie na wzgórza Monte Cassino wbiegali z flagami Polski i miasta. Teraz ta druga, z ich podpisami, zostanie przekazana na najbliższą aukcję na rzecz budowy posągu Józefa Piłsudskiego. Licytacja przeprowadzona zostanie przeprowadzona 16 czerwca i podobnie, jak w przypadku dwóch poprzednich, całkowity dochód przekazany zostanie na rzecz Społecznego Komitetu Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie.


Licytuj i wesprzyj budowę posągu

Bieg wystartował 10 maja. Na miejscu jego uczestnicy wzięli udział w obchodzonej 18 maja 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino, która przez historyków uważana jest za najbardziej krwawe starcie II wojny światowej. Przypomnijmy, że od 11 do 19 maja 1944 r. na wzgórzach zginęło 924 polskich żołnierzy, 54 zaginęło, a 2930 zostało rannych. Na polskim cmentarzu wojskowym, leżącym pomiędzy wzgórzem klasztornym i wzgórzem „593” (a więc na terenie gdzie 3. Dywizja Strzelców Karpackich przeprowadzała główne ataki) spoczywa obecnie 1071 poległych we Włoszech żołnierzy polskich, oraz ich dowódca – generał Władysław Anders.

 

AP

 

 

fot.&video/Jakub Król (SM)

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019