joombig banner rotation images

Menu


Na os. Budowlanych powstanie tężnia solankowaJuż niebawem mieszkańcy Bełchatowa będą mogli korzystać z pierwszej w mieście tężni solankowej. Solny mikroklimat wytwarzany w takim miejscu zbliżony jest do tego nad morzem. Tężnia ma stanąć przy zbiorniku wodnym w parku na os. Budowlanych


Zdaniem Marioli Czechowskiej, prezydent Bełchatowa, będzie ona jedną z atrakcji turystycznych naszego miasta. - Tężnia z pewnością przyciągnie ona bełchatowian chcących skorzystać z dobrodziejstw solnego mikroklimatu, który jest nie do przecenienia. Jestem przekonana, że z chęcią w niej wypoczną także odwiedzający Bełchatów turyści, stąd pomysł na jej budowę – wyjaśnia prezydent Czechowska.


Planowana tężnia wpisuje się także w miejskie działania na rzecz walki ze smogiem, takie konstrukcje działają bowiem jak filtr powietrza. - To nie jest do końca tak, że smog nas w ogóle nie dotyczy.  Od wielu miesięcy staramy się podejmować różne działania, aby w naszym mieście taka sytuacja, jaka jest w innych, nie miała miejsca. Wszystko, co jest związane z programem antysmogowym jest nam bardzo bliskie i dokładamy wszelkich starań, by powietrze w Bełchatowie było czyste, głównie z myślą o naszych mieszkańcach – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Mowa tutaj chociażby o darmowych emzetkach, dopłatach do wymiany pieców czy rozbudowie sieci PEC. Oprócz tego systematycznie modernizowane i docieplane są budynki komunalne i te użyteczności publicznej , oświetlenie uliczne wymieniane jest na nowoczesne i energooszczędne typu LED, poza tym powstają nowe skwery i zieleńce. 


Tężnia solankowa ma zosta wybudowana jeszcze w tym rokuMiasto planuje, aby z tężni na os. Budowlanych mieszkańcy mogli korzystać jeszcze w tym roku, jej szacunkowy koszt to ok. 120 tys. złotych. Jeśli pomysł się przyjmie i spodoba, to niewykluczone, że podobne konstrukcje pojawią się także w innych częściach miasta.


Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Początkowo służyły do zagęszczania solanki w produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a jego niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u dzieci. Godzinny pobyt w tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze.

 

AP

 

fot.1./Wikipedia

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019