joombig banner rotation images

Menu

Piknik z Marszałkiem odbędzie się 13 maja

Już 13 maja na błoniach za Muzeum Regionalnym będzie można spotkać samego marszałka Józefa Piłsudskiego i razem z nim przenieść się do dwudziestolecia międzywojennego. Będą samochody retro, koncerty, kino plenerowe i konkurs na strój z epoki, a także akcenty patriotyczne, bowiem piknik wpisuje się w miejskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste, wrócą piosenką, sukni szelestem (...)”śpiewała w 1983 roku Ludmiła Warzecha i te słowa spełnią się 13 maja. W parku Olszewskich odbędzie się pierwszy w Bełchatowie Piknik z Marszałkiem. Jak podkreśla Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, będzie to prawdziwie rodzinne świętowanie w klimacie dwudziestolecia międzywojennego.

 

Niedzielne popołudnie będzie także doskonałą okazją do mówienia o Polsce i patriotyzmie w sposób nie tylko oficjalny, ale także, jak podkreśla Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa, w nieco luźniejszej atmosferze. - Historia to nie tylko ważne wydarzenia polityczne czy militarne, ale także kultura, sztuka i moda. Dwudziestolecie na tle innych okresów wydaje się być pod tym względem wyjątkowe i chcemy to pokazać bełchatowianom – mówi wiceprezydent.

 

Szczególną atrakcją będzie inscenizacja przyjazdu marszałka Józefa Piłsudskiego do naszego miasta. Podczas imprezy będzie także można przekazać datki na budowę posągu marszałka Józefa Piłsudskiego. Zbiórkę na ten cel prowadzi społeczny komitet.

 

- Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, co się w naszym mieście dzieje – podkreśla wiceprezydent Politański. - Idea wybudowania posągu marszałka z cegiełek nawiązuje do międzywojennej tradycji zbiórek społecznych, jak chociażby Funduszu Obrony Narodowej, tworzy poczucie wspólnoty. Fakt, że razem wybudujemy posąg Józefa Piłsudskiego, pierwszego honorowego obywatela Bełchatowa, pozwoli nam głębiej przeżyć przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości - dodaje Łukasz Politański.

 

Na pikniku nie zabraknie muzycznych akcentów. Wystąpią kwartet smyczkowy Altra Volta, Promienie Bełchatowa, chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, amiejscy stypendyści wykonają m.in. utwory z repertuaru Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo i Adolfa Dymszy. Będzie nauka tańca połączona z pokazem stylów tanecznych okresu międzywojennego oraz plener malarski. Ciekawie zapowiada się konkurs na strój retro w kategoriach dziecięcej, damskiej i męskiej. Chętni będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w muzeum, którego wnętrze będzie stylizowane na lata 20. i 30. XX wieku.


Piknik z Marszałkiem rozpocznie się o godz. 15.00 w niedzielę, 13 maja. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się TUTAJ i na plakacie poniżej.

 

AP

 

 

 

 

 

Program Pikniku z Marszałkiem

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018