joombig banner rotation images

Menu

W ramach budżetu obywatelskiego w Bełchatowie powstało kilka nowych placów zabawBełchatowianie po raz kolejny zdecydują, na co wydać 1,5 miliona z miejskiej kasy. Ruszyła kolejna, szósta już edycja budżetu obywatelskiego. Od 7 maja mieszkańcy mogą składać propozycje projektów twardych i miękkich, na których realizację w 2019 roku przeznaczone zostanie 1,5 mln złotych. - W poprzednich edycjach bełchatowianie udowodnili, że chcą i potrafią aktywnie angażować się w życie swojej małej ojczyzny. – podkreśla Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Mam nadzieję, że w tym roku odpowiedź na budżet obywatelski będzie jeszcze większa. Jestem przekonana, że wspólnie uda nam się zrealizować ciekawe i potrzebne mieszkańcom projekty.

 

Do rozdysponowania jest półtora miliona złotych. Kwota ta, podobnie jak w latach poprzednich, podzielona zostanie na realizację projektów twardych (np. remonty, budowy czy modernizacje ulic, chodników i parkingów, nowe place zabaw, skwery czy siłownie zewnętrzne) i miękkich (np. szkolenia, stypendia, współpraca partnerska czy imprezy kulturalne i edukacyjne). Na te pierwsze przeznaczone zostanie 1,4 mln zł, na drugie – 100 tys. złotych.


Bełchatowianie mają do rozdysponowania 1,5 mln złotychPropozycje projektu do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić grupa mieszkańców lub każdy bełchatowianin, który najpóźniej w dniu zgłaszania swojego pomysłu kończy 16 lat. Tegoroczną nowością jest to, że do każdego wniosku musi być dołączona tzw. lista poparcia - wnioskodawca musi wykazać, że jego projekt już na wstępie zyskał aprobatę co najmniej 50 mieszkańców. Składając propozycje, należy pamiętać, że wszystkie przedsięwzięcia (opracowanie dokumentacji czy planu, a także  sama realizacja projektu) powinny być możliwe do zrealizowania do końca 2019 roku. Równie ważne będzie miejsce wskazanej inwestycji - projekty twarde mogą być realizowane tylko na terenach należących do miasta. Zgodnie z regulaminem przy zgłaszaniu projektów „miękkich” trzeba będzie wypełnić również harmonogram wpisujący dane wydarzenie w konkretne ramy czasowe. Przygotowując się więc do złożenia wniosku warto zapoznać się z regulaminem budżetu obywatelskiego - dostępny jest on na www.decydujemy.belchatow.pl.


Swoje pomysły mieszkańcy mogą zgłaszać przez ponad dwa miesiące – od 7 maja do 13 lipca. Można to zrobić na dwa sposoby: osobiście składając formularz papierowy w punkcie informacyjnym Urzędu Miasta lub wysyłając go pocztą na adres: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów. Wszystkie złożone wnioski przejdą formalną i merytoryczną weryfikację. Listę projektów, na które bełchatowianie będą mogli oddawać swoje głosy, poznamy 3 września. Internetowe głosowanie ruszy 10 września i potrwa do 18 września. Głosować będzie można tylko  raz poprzez postawienie znaku X przy maksymalnie trzech wybranych projektach z rodzaju "twardych" oraz maksymalnie trzech "miękkich". Osoby, które nie mają dostępu do internetu, będą mogły zagłosować w Urzędzie Miasta przy specjalnym stanowisku komputerowym. Wyniki poznamy 1 października.

 

Harmonogram VI edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa


Jak zmieni się Bełchatów? Co nowego się w nim pojawi? To zależy od bełchatowian. A pomysłów mieszkańcom nie brakuje, czego dowodzi blisko 30 zrealizowanych w ramach poprzednich pięciu edycji projektów. Wśród nich kilka placów zabaw, dwie zatoczki postojowe „Pocałuj i jedź”, oświetlenie ciągu pieszego łączącego os. Dolnośląskie z os. Okrzei, zakup defibrylatorów zewnętrznych czy powstanie Cafe Senior Raj – Centrum Aktywności Seniora i badania wad postawy u przedszkolaków.


Budżet obywatelski z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców, ubiegłoroczny był wyjątkowy - nie tylko ze względu na ilość zgłoszonych projektów, ale także na liczbę głosujących (swój głos oddało 4343 bełchatowian). - Cieszę się, że coraz więcej bełchatowian interesuje się tym, co dzieje się naokoło. To najlepszy dowód na to, że ten budżet jest naprawdę obywatelski – podkreśla prezydent Czechowska.

 

AP

 


 

Aktualności

 


 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019