joombig banner rotation images

Menu

straż Miejska prowadzi akcję "Pokaż klasę" Posprzątaj po swoim psie"Każdy lubi spacerować ze swoim czworonożnym przyjacielem, nie każdy jednak po nim sprząta, mimo że powinno to być czynnością rutynową. Bełchatowscy strażnicy miejscy wspólnie z magistratem prowadzą akcję informacyjną „Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie”, która przede wszystkim ma uczulić mieszkańców na problem zabrudzonych trawników, chodników i innych miejsc publicznych oraz o zagrożeniach chorobami odzwierzęcymi spowodowanymi niesprzątaniem odchodów.

 

Do posprzątania po swoim psie nie są potrzebne żadne specjalne urządzenia czy pojemniki, wystarczy trochę dobrej woli i poczucia odpowiedzialności za swoje zwierzę. - Chcemy wyczulić właścicieli psów, że sprzątanie po nich to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale przede wszystkim wykazanie troski o ochronę środowiska. W czystym i uporządkowanym otoczeniu nam wszystkim żyje się lepiej i bezpieczniej. Stąd co roku organizujemy naszą akcję, bo kropla drąży skałę – tłumaczy Piotr Barasiński, komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej.


Strażnicy uczą najmłodszych dbania o zieleńProblem z niesprzątaniem psich odchodów w Bełchatowie jest coraz mniejszy, jednak zdarzają się właściciele, którzy uparcie nie dopełniają swojego obowiązku. Nie rozumieją tego państwo Ewa i Ryszard Mikulscy, właściciele trzech psów. - Nasze psiaki są częścią rodziny, kochamy je i troszczymy się o nie. Wystarczy zrozumieć, że skoro sprzątamy w naszych domach, kiedy zdarzy im się jakaś niespodzianka, tak samo powinniśmy postępować na dworze. Przecież park to nasz wspólny dom – dodaje pani Ewa.


Aby jak najbardziej ułatwić właścicielom usuwanie psich odchodów, magistrat kupi w tym roku 20 dodatkowych pojemników, w tej chwili na bełchatowskich trawnikach takich koszy stoi już ponad osiemdziesiąt. Na to, gdzie zostaną zamontowane, wpływ mogą mieć sami mieszkańcy. Pracownicy Zespołu ds. Infrastruktury Technicznej Miasta czekają na sygnały pod nr tel. 44 733 52 36. To nie wszystko. Pięć tysięcy biodegradowalnych woreczków, tzw. pakietów sanitarnych, przekazanych zostało straży miejskiej i wspólnot mieszkaniowych, zamówionych zostało też kolejnych 10 tysięcy. Każdy mieszkaniec może odebrać woreczki w siedzibie SM przy ul. Kościuszki.


W ramach akcji „Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie”, strażnicy będą pouczać właścicieli psów i rozdawać pakiety sanitarne, jednak w przypadku notorycznego uchylania się od usuwania nieczystości, sięgną po bloczki mandatowe. - Mamy oczywiście do dyspozycji mandaty i to wcale nie niskie, bo możemy ukarać nieokrzesanego właściciela psa nawet pięciusetzłotowym, ale chcielibyśmy z tego środka korzystać jak najrzadziej – zaznacza komendant Barasiński.


W myśl zasady, że edukację należy rozpoczynać jak najwcześniej, strażnicy spotkali się także z przedszkolakami z PS nr 5 im. Jana Brzechwy. Maluchy nie tylko dowiedziały się, jak istotne dla ich zdrowia jest usuwanie psich odchodów, ale poznały także zasady bezpiecznego kontaktu ze zwierzętami i jaką pozycję przyjąć w przypadku ataku psa.


Ważne by zdać sobie sprawę, ze psia kupa to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia, szczególnie najmłodszych, którzy bawią się na trawnikach, skwerach czy piaskownicach. W przypadku kontaktu z nieuprzątniętymi odchodami, w których znajdować się mogą np. nicienie czy tasiemce,  narażone są na groźne choroby odzwierzęce.

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018