joombig banner rotation images

Menu

Bełchatów podzielony na cztery okręgi wyborczeZamiast 23 jednomandatowych okręgów wyborczych Bełchatów będzie miał teraz cztery wielomandatowe. Tak zdecydowali miejscy radni podczas marcowej sesji. Po nowelizacji ustawy takie zmiany są konieczne nie tylko w naszym mieście, ale także w innych gminach.  

 

Nowe prawo wyborcze mówi, że miasta liczące więcej niż 20 tys. mieszkańców muszą wprowadzić wielomandatowe okręgi wyborcze. Wiadomo już, że podczas tegorocznych wyborów samorządowych Bełchatów będzie podzielony na cztery. Do okręgu 1 będą należeć m.in. mieszkańcy ulic: Włókniarzy, Czaplinieckiej, Lipowej. Drugi przypisany jest m.in. do al. Wyszyńskiego, Jana Pawła II, ul. Norwida, trzeci m.in. do os. Okrzei, Słonecznego, ul. Budryka. Czwarty obejmować będzie m.in. os. 

 

Budowlanych, Żołnierzy POW, Wolności. Szczegółowy podział można zobaczyć TUTAJ. W przypadku 1, 3 i 4 okręgu bełchatowianie będą wybierać sześciu radnych, zaś w 2 pięciu.

 

Marcowe obrady Rady Miejskiej w Bełchatowie

– Podział jest zbliżony do tego, który funkcjonował przed 2014 rokiem. Konieczna była jedynie drobna zmiana granic. Spowodowana jest ona migracją mieszkańców - to znaczy z jednych rejonów ludzie się wyprowadzają, zaś w innych notuje się ich przyrost. W związku z tym wprowadziliśmy lekkie przesunięcie granicy względem ulicy Czaplinieckiej oraz kilku bloków na os. Dolnośląskim – mówi Artur Kurzeja, sekretarz miasta.

 

Radni miejscy jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. Zanim podział został przedstawiony radzie, magistrat konsultował go z Komisarzem Wyborczym w Piotrkowie Trybunalskim. Ten ocenił go pozytywnie. Dzieląc miasto na okręgi urzędnicy wzięli pod uwagę „normy przedstawicielstwa”. Oblicza się ją poprzez podzielenie liczby mieszkańców Bełchatów (według danych na koniec IV kwartału 2017) przez liczbę radych wybieranych do Rady Miejskiej w Bełchatowie ustalonej przez Wojewodę Łódzkiego. Na koniec 2017 roku liczba mieszkańców wynosiła 57 049, to oznacza, że norma przedstawicielstwa równa się: 2480,39. I to właśnie na podstawie tych danych ustalono, że w okręgach 1,3 i 4 należy wybrać sześciu radnych, a w okręgu nr 2 pięciu.  

 

Na wprowadzenie zmian samorządy mają czas do 1 kwietnia.

 

 

Czytaj: Rada: co z Nowogradem? "Inka" patronką ulicy

 

 

Mapa - okręgi wyborcze Bełchatów

AD-A

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018