joombig banner rotation images

Menu

Do 26 lutego mali przesiębiorcy muszą wysłać elektronicznie plik JPK_VATDo 26 lutego najmniejsi przedsiębiorcy mają obowiązek wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT). Plik ten można wysłać wyłącznie elektronicznie. Aby to zrobić, należy wcześniej założyć Profil Zaufany, dzięki któremu możesz kontaktować się z podmiotami publicznymi drogą elektroniczną i wiele spraw załatwić on-line.

 

Do akcji informacyjnej Ministerstwa Cyfryzacji, która zachęca do założenia Profilu Zaufanego, przystąpił także bełchatowski magistrat. Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, podkreśla, że Profil Zaufany to wygoda, oszczędność czasu i łatwiejszy dostęp do różnych placówek administracji publicznej. - Dzięki niemu każdy może załatwić dziesiątki różnych spraw przez internet, w wybranym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu - mówi Mariola Czechowska. -  chodzi o urzędy działające w naszym mieście, ale i w całej Polsce. Zachęcam do zakładania Profilu Zaufanego wszystkich mieszkańców i przedsiębiorców z terenu Bełchatowa - dodaje prezydent Czechowska.

 
Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Działa on jak odręczny podpis, dzięki niemu można wysyłać przez internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów, np. US, ZUS czy USC. Podpis potwierdzony Profilem Zaufanym  jest ważny (wywołuje skutki prawne), jeżeli został utworzony lub złożony w okresie ważności tego profilu (3 lata).  Każdy obywatel może posiadać tylko jeden Profil Zaufany.


Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT). JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie.


JPK_VAT to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie. Do prawidłowego złożenia i wysłania Jednolitego Pliku Kontrolnego potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany (eGO). JPK trzeba też uwierzytelnić.

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby


Więcej o JPK – TUTAJ.


Mikroprzedsiębiorcy, którzy nie chcą mieć problemów z przesłaniem JPK_VAT, jak najszybciej  powinni bezpłatnie założyć Profil Zaufany, dzięki czemu będą dobrze przygotowani do wysyłki pierwszego JPK_VAT. Profil Zaufany daje gwarancję łatwego, szybkiego i bezpiecznego wysłania pliku JPK_VAT.

Jak założyć Profil Zaufany?

Sposób 1 - Przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej


W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w tych bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo.


Za pomocą konta bankowego szybko i bezpiecznie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany. Chodzi o to, że dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy - w tym przedsiębiorca - kto zdecyduje się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.


Krok 1: Wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej.
Krok 2: Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego.


Sposób 2 - Przez internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym


Krok 1: Wejdź na stronę www.pz.gov.pl.
Krok 2: Wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.
Krok 3: Wypełnij w internecie wniosek o założenie Profilu Zaufanego
Krok 4: Po założeniu Profilu w internecie należy odwiedzić Punkt Potwierdzający. Jest na to 14 dni od złożenia wniosku. Na stronie www.pz.gov sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Punkt Potwierdzający.


W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich Punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie.


Pełna lista punktów potwierdzających – TUTAJ.

 

Jakie sprawy można załatwić przy pomocy Profilu Zaufanego?


- Sprawdzić i złożyć dokumenty rozliczeniowe w Urzędzie Skarbowym
- Złożyć i sprawdzić dokumenty w ZUS np. sprawdzić wysokość składki odprowadzanej przez ZUS do OFE, obliczyć prognozowaną wysokość emerytury
- Sprawdzić swoje punkty karne
- Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
- Zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego
- Złożyć wniosek o dowód osobisty dla siebie lub dziecka
- Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
- Załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: świadczenia rodzicielskie, Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego
- Złożyć wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny
- Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego
- Złożyć deklarację na podatek od nieruchomości
- Złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej
- Zgłosić sprzedaż samochodu.


Więcej informacji na stronie www.pz.gov.pl

 

  

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019