joombig banner rotation images

Menu


Ponad 3 tysiące bełchatowian otrzyma pomoc żywnościową. Do każdego z nich trafi około 50 kilogramów różnych produktów, m.in. makaron, ryż, cukier, konserwy mięsne i rybne. Trzy transporty z jedzeniem przyjadą w lutym, następne na przełomie kwietnia i maja. Każdy z nich po około 22 tony, co w sumie daje ponad 130 ton żywności.

 

To kolejna pomoc z łódzkiego Banku Żywności, z którym współpracują: magistrat, MOPS i stowarzyszenie Monar. Pierwsze paczki z jedzeniem trafiły do mieszkańców jeszcze w ubiegłym roku. Wówczas przyjechały dwa transporty. Pewne jest, że do czerwca dotrze sześć kolejnych. – Żywność pobierana i przekazywana jest bezpłatnie. Trzeba jedynie zapłacić za jej przywóz z Łodzi. Prezydent Mariola Czechowska zdecydowała, że miasto ponownie weźmie na siebie koszty z tym związane. W tym roku magistrat zapłaci nieco ponad 7 tysięcy złotych – mówi Iwona Nowak, koordynator Zespołu ds. Pomocy Społecznej i Zdrowie Urzędu Miasta w Bełchatowie.

 

I tym razem o wszystkie sprawy związane z koordynowaniem transportu, a także jego rozładunkiem i odpowiednim przechowywaniem zadba bełchatowskie Stowarzyszenie Monar Schronisko dla Osób Bezdomnych Markot. Wspólnie z pracownikami MOPS-u będą też dystrybuować produkty.

 

– Bełchatowianie otrzymają: makaron, ryż, mleko, a także cukier, olej, koncentrat pomidorowy i powidła. W paczkach nie zabraknie również puszek m.in. z mięsem, rybami, białą fasolą czy groszkiem i marchewką. Do tego pasztety, ser żółty, herbatniki oraz kasza gryczana, buraczki i makaron bezglutenowy – mówi Patrycja Dulla, kierownik Zespołu ds. Statystyk, Analiz i Projektów w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bełchatowie, która zaznacza że wszystkie produkty są bardzo dobrej jakości. – Większość naszych klientów mówi, że jedzenie jest smaczne. Świadczyć o tym może fakt, że często dopytują, kiedy można przyjść po kolejną żywność. Pytają też czy akcja będzie kontynuowana. Sporadycznie zdarzają się sytuacje, że ktoś rezygnuje z jakiegoś produktu bo mu nie odpowiada – dodaje Patrycja Dulla z MOPS.

 

Z pomocy korzysta dokładnie 3200 bełchatowian – to osoby, które zgłosiły się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenia Monar i spełniły wszystkie postawione kryteria, m.in. dochodowe. Zgodnie z wytycznymi łódzkiego Banku Żywności do każdej z tych osób trafi określona ilość danego produktu. Wszyscy uczestnicy akcji dostaną więc porównywalne paczki. Łącznie będzie to około 50 kilogramów na osobę, czyli około 114 opakowań różnych produktów.

 

- Cieszy nas, że kolejny rok z rzędu wspólnymi siłami z miastem i MOPS-em udało się zorganizować pomoc z Banku Żywności. Paczki z produktami spożywczymi, jakie docierają do potrzebujących, to dla nich duże wsparcie. Mamy nadzieję, że takie działania będą możliwe także w przyszłości – mówi Michalina Rutkowska, dyrektor ośrodka Stowarzyszenie Monar Schronisko dla Osób Bezdomnych Markot w Bełchatowie.

 

AD-A

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019