joombig banner rotation images

Menu

Miasto wyburzyło dwa budynki przy ul. Pabianickiej. Na ich miejscu stanie nowy gmach bełchatowskiego sądu, który ma być gotowy na drugą połowę 2020 roku.

 

Siedziba wymiaru sprawiedliwości powstanie na działkach pomiędzy dawnym Fazbudem (obecnie urzęduje tam starostwo), a budynkiem gdzie kiedyś mieściła się szkoła rolnicza - dziś wydziały starostwa. Jeszcze niedawno stały tam dwie nieruchomości, które miasto wyburzyło jeszcze w grudniu. Demontaż budynków i uporządkowanie terenu trwało niespełna dwa tygodnie. Do ich rozbiórki magistrat zobowiązał się w umowie, którą kilka miesięcy temu podpisał m.in. z prezesem Sądu Rejonowego w Bełchatowie.

 

- Wywiązujemy się z postanowień, jakie zostały zawarte w porozumieniu. Wszystko po to, aby Ministerstwo Sprawiedliwości, a dokładnie Sąd Apelacyjny z Łodzi mógł ruszyć z budową jak najszybciej. Dlatego też oprócz wyburzenia  wzięliśmy też na siebie uporządkowanie terenu – mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa.

 

Wiadomo, że ministerstwo ma już za sobą odwierty geologiczne. Trwają prace nad dokumentacją techniczną. W planach jest, aby nowy gmach bełchatowskiego wymiaru sprawiedliwości powstał najpóźniej w drugiej połowie 2020 roku. Ma to być budynek nie tylko z nowoczesną elewacją, ale także ze współczesnymi rozwiązaniami infrastrukturalnymi i wyposażeniem.

 

– Z informacji, jakie do nas docierają wynika, że wszystko idzie sprawnie i zgodnie z planem. Mamy nadzieję, że projekt budynku, który jest kluczowy, będzie gotowy jeszcze w tym roku. Wtedy będziemy wiedzieć – oczywiście w przybliżeniu, kiedy może ruszyć budowa, ile potrwa oraz jakiego rzędu koszty poniesie inwestor. Ministerstwo zapewnia, że chcieliby uporać się ze wszystkim, jak najszybciej. Co nas bardzo cieszy, bo stary budynek sądu jest nam potrzebny – dodaje wiceprezydent Owczarek.

 

Miasto planuje bowiem, aby budynek przy Okrzei zaadaptować na mieszkania komunalne. Kiedyś mieścił się tam hotel robotniczy. Przystosowanie go do potrzeb mieszkaniowych nie będzie więc trudne.

 

- Dlatego pozyskanie gmachu sądu było dla nas priorytetem. Gdy go zagospodarujemy, lista oczekujących na mieszkanie socjalne bardzo się skróci. Właściwie to w pełni rozwiąże zapotrzebowanie na takie lokale. Szacujemy, że przy Okrzei powstanie około sześćdziesięciu mieszkań. Zależy, które pomieszczenia na dole budynku również będzie można zamienić na lokale mieszkalne – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018