joombig banner rotation images

Menu

6 stycznia głównymi ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Bełchatowskie jasełka będzie można oglądać także w telewizji. „Na żywo” transmitować je będzie program pierwszy Telewizji Polskiej.

 

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W styczniu Orszak odbędzie się w ponad sześciuset polskich miast i szesnastu poza jej granicami. Po raz szósty przejdzie także bełchatowskimi ulicami. Jego organizacji wspólnie podjęli się: Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Oddział w Bełchatowie oraz Parafie Rzymskokatolickie w Bełchatowie, zaś prezydent Mariola Czechowska objęła go honorowym patronatem.

 

Bełchatowianie tradycyjnie wyruszą o godz. 12:00 spod parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary na os. Dolnośląskim i podąży ulicami: Lipową, Witolda Pileckiego, Rodziny Hellwigów w kierunku kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przy ul. Kościuszki. Tam uczestnicy jasełek wspólnie 

pokłonią się Jezusowi.

 

Na czele orszaku będą podążać Trzej Królowie z dworami: afrykańskim, azjatyckim i europejskim. Towarzyszyć im będą aniołowie, pasterze, rycerze i dworki. Obraz ulicznych jasełek dopełnią żywe zwierzęta, rydwany i dorożki. Bełchatowskie jasełka to nie tylko wspólne kolędowanie. Jest on także dobrą okazją, aby zobaczyć jasełkowe sceny. Opowiedzą one m.in. o dworze złego Heroda, pastuszkach, którzy po usłyszeniu Dobrej Nowiny dołączają do Orszaku oraz o górnikach i 

energetykach. Jedną z nowych scen jest „Polonia Restitua”, która nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zostanie ona rozegrana w pobliżu Muzeum Regionalnego. Będzie też wyjątkowy polonez – wspólnie zatańczy go trzydzieści par ubranych w kontusze i ludowe stroje. To właśnie przy dźwiękach poloneza Wojciecha Kilara bełchatowianie będą wchodzić do stajenki przy parafii farnej.

 

Mieszkańców, którzy nie będą mogli wziąć udział w jasełkach zachęcamy do jego oglądania w telewizji. Telewizja Polska na kanale pierwszym będzie transmitować fragmenty Orszaków z czterech miast. Jednym z nich jest właśnie Bełchatów. Transmisja rozpocznie się ok. godz. 12:00 i potrwa do godz. 14:00 tak jak jasełka.

 

Każdego roku uczestnikom Orszaku Trzech Króli towarzyszy hasło. Tym razem brzmi ono „Bóg jest dla wszystkich” i nawiązuje do jubileuszu jasełek. W wielu miastach przejdzie on bowiem po raz dziesiąty. Ma ono także przypominać, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu.

 

 

 

 

 

 

 

AD-A

 
 
 
 
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018