joombig banner rotation images

Menu

Gabinety w bełchatowskich szkołach będą w pełni wyposażoneSzafki lekarskie, przenośne apteczki pierwszej pomocy i podświetlane tablice do badania wzroku to sprzęt, który niebawem trafi do ośmiu bełchatowskich szkół. Miasto dostało dofinansowanie na doposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Wszystkie niezbędne sprzęty trafią do szkół jeszcze w tym roku.

 

Na podstawie umowy, którą 5 grudnia prezydent Mariola Czechowska podpisała z Wojewódą Łódzkim, Zbigniewem Rauem, Bełchatów otrzymał ponad 44 tysiące złotych na doposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w ośmiu szkołach. Środki zostaną przeznaczone na zakup m.in. apteczek pierwszej pomocy, szafek lekarskich, latarek diagnostycznych, ciśnieniomierzy i tablic do badania wzroku. Wszystkie gabinety zostaną wyposażone do końca grudnia. Zakup dodatkowego, nowoczesnego wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej zdecydowanie podniesie bezpieczeństwo uczniów w szkołach.


Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej w szkołach do ponad 20 tys. szkół w Polsce z budżetu państwa trafi łącznie 134 mln na doposażenie gabinetów lekarskich lub gabinetów pielęgniarki szkolnej. Kwota przeznaczona na jeden gabinet nie może przekroczyć 6700 zł i obejmuje 100 procent kosztów poniesionych na wyposażenie.

 

Na doposażenie gabinetów miasto pozyskało ponad 44 tys. złotychWsparcie dla bełchatowskich szkół wynosi dokładnie 44 tys. 77 złotych. Dzięki temu jeszcze w tym roku dokupione będzie wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w ośmiu szkołach podstawowych:  SP 1, SP 3, SP 4, SP 5, SP 8, ZSP 9, SP 12 i SP 13. Kupione zostaną między innymi: kozetki, stoliki zabiegowe, szafki przeznaczone do przechowywania leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych, biurka oraz szafki kartoteczne (przeznaczone do przechowywania dokumentacji medycznej). Ponadto w każdym gabinecie znajdzie się waga medyczna ze wzrostomierzem, parawan, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi z kompletem mankietów dla dzieci i dorosłych, stetoskop, tablice Snellena do badania ostrości wzroku, tablice Ishihary do badania widzenia barwnego, tablice – siatki centylowe wzrostu i masy ciała oraz inne pomoce do wykonywania testów przesiewowych i interpretacji ich wyników, a także środki do nadzorowanej grupowej profilaktyki próchnicy zębów.


Zgodnie z ustawą każda szkoła powinna być wyposażona w sprzęt, aparaturę medyczną i produkty lecznicze.


Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej w szkole to:

 

 • kozetka,
 • stolik zabiegowy lub stanowisko pracy - urządzone i wyposażone stosownie do zakresu zadań pielęgniarki szkolnej,
 • szafka przeznaczona do przechowywania leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych,
 • biurko oraz szafka kartoteczna - przeznaczone do przechowywania dokumentacji medycznej,
 • waga medyczna ze wzrostomierzem,
 • parawan,
 • aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi z kompletem mankietów dla dzieci i dorosłych,
 • stetoskop,
 • tablice Snellena do badania ostrości wzroku,
 • tablice Ishihary do badania widzenia barwnego,
 • tablice - siatki centylowe wzrostu i masy ciała oraz inne pomoce do wykonywania testów przesiewowych i interpretacji ich wyników,
 • środki do nadzorowanej grupowej profilaktyki próchnicy zębów.


Przenośna apteczka pierwszej pomocy powinna być wyposażona w:


1. zestaw przeciwwstrząsowy, w skład którego wchodzą:


- Natrii chloridum 0,9% - roztwór do wstrzykiwań,
- Hydrocortisonum hemisuccinatum - proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji lub odpowiedniki terapeutyczne,
- Glucosum 20% - roztwór do wstrzykiwań,
- płyny infuzyjne: Glucosum 5% - roztwór do infuzji, Natrii chloridum + Kalii chloridum + Calcii chloridum dihydricum - (8,6 mg + 0,3 mg + 0,33 mg)/ml - roztwór do infuzji dożylnych,


2. gaziki jałowe, gazę jałową, bandaże dziane i elastyczne, chustę trójkątną, przylepiec, przylepiec z opatrunkiem, rękawiczki jednorazowe, octawian glinu (altacet), wodę utlenioną, środek odkażający skórę, tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe, neospasminę, maseczkę twarzową do prowadzenia oddechu zastępczego, szyny Kramera, stazę automatyczną, nożyczki, pakiet do odkażania.

 

AP
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018