joombig banner rotation images

Menu

Bełchatów rocznica wprowadzenia stanu wojennegoDokładnie 36 lat temu, na dziewiętnaście miesięcy został wprowadzony w Polsce stan wojenny. Bełchatowianie pamiętali o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku. By uczcić pamięć wszystkich walczących o wolność spotkali się w kościele Zesłania Ducha Świętego na os. Przytorze. 

 

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od bicia dzwonów – po raz pierwszy w historii parafii zabiły wszystkie cztery, orkiestra KWB Bełchatów odegrała zaś hymn państwowy. Przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, instytucji oraz organizacji i szkół złożyli wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym ofiary stanu wojennego. Monument znajduje się właśnie w pobliżu wspomnianej parafii. Później odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny. Tradycyjnie koncelebrował ją biskup Ireneusz Pękalski. 

 

W uroczystościach, które wspólnie przygotowali: prezydent Bełchatowa, parafia pw. Zesłania Ducha Świętego, Region Piotrkowski NSZZ Solidarność udział wzięły również poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, związków zawodowych oraz stowarzyszeń.

 

13 grudnia 1981roku szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, gen. Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny na terenie Polski Ludowej. W nocy z soboty na niedzielę, 13 grudnia o północy oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych, a rano, o godz. 6:00 Polskie Radio i Telewizja Polska poinformowały o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. W kraju zamilkły telefony i wprowadzono godzinę policyjną. Do godziny 6.00 rano Służba Bezpieczeństwa, Ludowe Wojsko Polskie, milicja, ZOMO, ORMO i szeregi innych organizacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i wojsku opanowały cały kraj. Jak podają źródła historyczne w czasie stanu wojennego zginęło ponad 100 osób, internowano ponad 10 tys., a ponad 40 tys. zostało aresztowanych.

 

 

Bełchatów rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Bełchatów rocznica wprowadzenia stanu wojennego

 

AD-A

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018