joombig banner rotation images

Menu

Schronisko dla Bezdomnych organizuje zbiórkę odzieżyCiepła bielizna, swetry, kurtki, koce czy buty – na co dzień zalegają w szafach, choć wciąż mogą się przydać. Miejskie Schronisko dla Bezdomnych prowadzi zbiórkę odzieży, która w okresie zimowym będzie wydawana potrzebującym.


Bełchatowskie schronisko, które jest prowadzone przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, może zapewnić nocleg kilkudziesięciu bezdomnym, zarówno tym, którzy sami zgłoszą się po pomoc, jak i tym przywiezionym przez służby miejskie. Codziennie z takiej formy pomocy korzysta około 50 - 60 osób. Problemem, na który najczęściej skarżą się podopieczni schroniska, jest brak zimowej odzieży. Jak co roku placówka organizuje zbiórkę, podczas której każdy mieszkaniec może ofiarować nie tylko zbędne ubrania, ale także pościel i koce. Chodzi o to, aby każdy z potrzebujących otrzymał ciepłe ubranie.


- W zimie potrzebujemy wszystkiego, począwszy od butów i ciepłej bielizny, po kalesony, spodnie, kurtki i swetry. Można przynieść wszystkie ubrania, które są już w domu niepotrzebne, które przestały nam się podobać lub zaczęły być za małe. Jedyny warunek, o który bardzo prosimy, to żeby te ubrania były czyste i przede wszystkim całe – mówi Angelika Rzepecka, kierownik Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych.


Schronisko dla Bezdomnych znajduje się przy ul. CzaplinieckiejOsoby chcące włączyć się w akcję pomocową, mogą osobiście przynieść ubrania do schroniska, które znajduje się przy ul. Czaplinieckiej 7a w Bełchatowie. Dary przyjmowane są codziennie od godz. 6.00 do 22.00.


Podobne zbiórki organizowane są cyklicznie od kilku lat i spotykają się one z dużym odzewem wśród mieszkańców Bełchatowa.


- Liczymy, że w tym roku będzie podobnie. Tym bardziej, że z podarowanej przez bełchatowian odzieży nie korzystają tylko osoby korzystające z noclegu w schronisku, ale wszyscy, którzy zgłoszą się do nas i powiedzą, że zwyczajnie nie mają nic ciepłego do ubrania – dodaje kierownik Rzepecka.


W Miejskim Schronisku dla Bezdomnych przygotowanych jest 45 miejsc noclegowych, z których można korzystać między godz. 20.00 a 8.00 rano. Jedynym warunkiem jest zachowanie trzeźwości. Poza tym osoby przebywające w placówce mogą skorzystać z pomocy pracowników przy rozwiązywaniu problemów rodzinnych, załatwianiu spraw urzędowych czy poszukiwaniu pracy, co może przyczynić się do wyjścia z bezdomności.


Miasto prowadzi szereg działań pomocowych dla osób bezdomnych i potrzebujących. W poprzednim sezonie zimowym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej objął swoją pomocą 100 osób, w tym roku korzysta z niej 61 bełchatowian pozostających bez dachu nad głową. Pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy, po którym ustalają plan pomocy, często mobilizując klientów do podjęcia większych starań o zmianę ich sytuacji życiowej, chociażby poprzez aktywniejszego poszukiwania pracy czy podjęcia leczenia odwykowego. Dodatkowo MOPS udziela pomocy w formie świadczeń pieniężnych i przyznania prawa do darmowych posiłków. Pomoc finansowa obejmuje dwa rodzaje świadczeń: zasiłek celowy na zakup żywności w wysokości od 50 do 150 złotych oraz zasiłek okresowy, którego wysokość ustalana jest w zależności od dochodów i maksymalnie może wynieść 317 złotych. Aby móc skorzystać z darmowych obiadów Miejskiej Jadłodajni, należy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Po wydaniu decyzji, MOP S zamawia posiłki dla konkretnych osób. Obiady wydawane są od poniedziałku do soboty w jadłodajni przy ul. św. Barbary. W październiku i listopadzie zamówiono obiady dla 17 osób. Bezdomni, którzy chcą zjeść coś ciepłego, mogą także udać się do jadłodajni przy ul. Kwiatowej, gdzie nie są wymagane żadne dokumenty ani decyzje, każdy może posilić się i ogrzać. Dziennie osobom w trudnej sytuacji życiowej wydawanych jest tam około siedemdziesięciu porcji.

Przez całą dobę można dzwonić na nr alarmowy 986
Przez cały okres zimowy bełchatowska Straż Miejska także udziela pomocy bezdomnym. Patrolowane są miejsca, w których mogą przebywać, jak chociażby ogródki działkowe, piwnice i klatki schodowe w blokach wielorodzinnych. Z uwagi na zagrażające życiu niskie temperatury, strażnicy doprowadzają bezdomnych do schroniska lub pogotowia ratunkowego czy Policyjnego Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych. Strażnicy zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców, aby reagować na bezdomność. Przez całą dobę można dzwonić pod nr 986 i przekazywać informacje o osobach bezdomnych i miejscach ich przebywania.


Z danych pochodzących z ogólnopolskiego liczenia bezdomnych przeprowadzonego w lutym b.r. wynika, że w Bełchatowie bez dachu nad głową pozostaje 130 osób.

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018