joombig banner rotation images

Menu

267 bełchatowian wzięło udział w akcji "Ratuj Swoje Życie - Stop udarom i zawałom"267 bełchatowian wzięło udział w akcji „Ratuj Swoje Życie- Stop udarom i zawałom”, skierowanej przede wszystkim do mężczyzn powyżej 40 roku życia i kobiet, które ukończyły 50 lat. To właśnie w tych grupach istnieje największe ryzyko zachorowania na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze czy inne choroby układu krążenia. Akcja zorganizowana została w ramach IV Budżetu Obywatelskiego i podzielona była na 3 etapy: badania przesiewowe, specjalistyczne konsultacje lekarskie i wykłady na temat chorób układu krążenia.


W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Oznacza to, że co roku choroba występuje u około 70 tysięcy osób. Tymczasem udar mózgu to jedna z nielicznych, powszechnie występujących chorób zagrażających życiu, której ryzyko można ograniczać stosujące odpowiednią profilaktykę i zmieniając styl życia. Jak mówi dr n. med. Michał Tylkowski, w całej akcji chodzi o uświadomienie pacjentom, jak ważna jest odpowiednia profilaktyka i wczesna diagnoza.

-  Chodzi nam o to, aby wykryć początki choroby czy też stany je powodujące jeszcze zanim pojawią się poważne problemy, zwłaszcza że w przypadku chorób układu krążenia powikłania mogą utrudnić życie choremu i jego rodzinie. Najprościej można temu zapobiegać prowadząc zdrowy tryb życia, czyli regularnie wykonywać umiarkowaną aktywność fizyczną, profilaktycznie badać ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru i cholesterolu oraz zdrowo się odżywiać – dodaje dr Tylkowski.
 
Akcja przeprowadzona została w ramach IV Budżetu ObywatelskiegoCelem akcji „Ratuj Swoje Życie – Stop udarom i zawałom” było podnoszenie świadomości ryzyka udaru mózgu oraz tego, że wprowadzając niewielkie zmiany w swoim sposobie życia i – jeśli to potrzebne – stosując odpowiednie leczenie,  można znacząco ograniczyć ryzyko udaru mózgu.

W ramach przedsięwzięcia przebadanych zostało 267 mieszkańców Bełchatowa, którzy mogli bezpłatnie sprawdzić poziom cholesterolu i glukozy, zmierzyć ciśnienie oraz wykonać dopplerowskie USG tętnic dogłowowych. W drugim etapie osoby, u których lekarze stwierdzili wysokie ryzyko chorób układu krążenia, wzięły udział w specjalistycznych konsultacjach lekarskich, w ramach których uzyskały informacje i zalecenia dotyczące konieczności ewentualnej dalszej diagnostyki. Ostatni, trzeci etap obejmował dwa wykłady na temat nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i udaru.
 
CZYTAJ:Zbadali się w kierunku chorób układu krążenia
 

Choroby układu krążenia najczęściej rozwijają się u osób po 40 roku życia, u których występują czynniki ryzyka takie jak palenie papierosów, nadwaga, siedzący tryb życia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, oraz genetyka.


Lekarze podkreślają, że na wiele z czynników ryzyka można wpływać poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki (np. wdrożenie leczenia przeciwzakrzepowego w przypadku osób z migotaniem przedsionków) i prawidłowy styl życia, czyli regularnie ćwicząc, stosując zbilansowaną dietę i ograniczając spożycie alkoholu.


Przypomnijmy, że akcja „Ratuj Swoje Życie – Stop Udarom i Zawałom” organizowana jest w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa.

AP
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018