joombig banner rotation images

Menu

Żywność trafi do 3200 potrzebujących bełchatowianNiemal 160 ton żywności trafi do najbardziej potrzebujących mieszkańców Bełchatowa w ramach współpracy miasta z łódzkim Bankiem Żywności. Przez najbliższych kilka miesięcy przyjedzie 8 transportów z artykułami spożywczymi, w samym listopadzie będą to dwa transporty. Z pomocy skorzysta 3200 bełchatowian.

 

W piątek, 17 listopada, rozpocznie się wydawanie żywności zakwalifikowanym do programu mieszkańcom. Trafią do nich różne produkty spożywcze, przeważnie makaron, ryż, mleko, a także cukier, olej, koncentrat pomidorowy i powidła. W paczkach nie brakuje także puszek m.in. z mięsem, rybami, białą fasolą czy groszkiem i marchewką. Korzystający z pomocy dostaną również pasztety, ser żółty, herbatniki. W sumie każda z osób korzystających ze wsparcia otrzyma 50 kilogramów żywności, czyli około 114 opakowań różnych produktów.


Uczestnicy programu wzięli udział w warsztatach dietetycznychW ramach programu "Pomoc Żywnościowa 2014-2020" odbyły się specjalne warsztatach dietetyczno-kulinarne, podczas których uczestnicy dowiedzieli się jak odpowiednio przechowywać żywność, by jak najdłużej nadawała się do spożycia oraz jakie dania można przygotować z otrzymanych produktów. W ramach współpracy z łódzkim Bankiem Żywności planowane są także warsztaty ekonomiczne, w ramach których przekazywana będzie wiedza chociażby z zarządzania domowym budżetem.


- Żywność pobierana i przekazywana jest bezpłatnie. Trzeba jedynie zapłacić za jej transport z Łodzi – koszty z tym związane wzięło na siebie miasto. W tym roku, za dwa transporty zapłacimy nieco ponad 2 300 zł – dodaje Iwona Nowak, koordynator Zespołu ds. Pomocy Społecznej i Zdrowia bełchatowskiego magistratu.


Dzięki zaangażowaniu bełchatowskiego Stowarzyszenia Monar Schronisko dla Bezdomnych Osób Markot, który wspierany był przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz bełchatowski Urząd Miasta, w ciągu ostatniego roku zorganizowano 8 transportów żywności, po około 22 ton każdy. Koszty transportów pokryło miasto - była to kwota nieco ponad 9 tys. zł.


Za dystrybucję artykułów spożywczych odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który przygotował też listę osób, które mogły skorzystać z pomocy. Zostały nią objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria m.in. dochodowe. W przypadku osób samotnych nie mógł on przekroczyć 1268 zł, zaś dla rodzin - 1028 zł na osobę. Paczki wydawane były w budynku PGM-u przy ul. Pabianickiej.

 

- Każda osoba ma wyznaczony konkretny termin na odbiór. Do osób schorowanych, niepełnosprawnych czy samotnych w podeszłym wieku żywność zawozimy sami – podkreśla Patrycja Dulla z MOPS-u.


Po raz pierwszy pomoc dla bełchatowian w ramach współpracy z Bankiem Żywności trafiła w 2015 roku. Wówczas wsparcie otrzymało około 2 tysięcy mieszkańców miasta.

 

- Cieszy nas, że kolejny roku, wspólnymi siłami z miastem i MOPS-em, uda się nam wesprzeć grubo ponad 3 tysiące mieszkańców. Dobra współpraca pomiędzy nami pozwala wierzyć, że w przyszłości razem uda się nam zrealizować jeszcze wiele przedsięwzięć na rzecz mieszkańców – podsumowuje Marek Popielecki, prezes bełchatowskiego Stowarzyszenia Monar Schronisko dla Bezdomnych Osób Markot i współorganizator akcji w Bełchatowie.

AP

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018