joombig banner rotation images

Menu

Mieszkańcy mają okazję, aby dowiedzieć się, na jakie zjawiska pogodowe narażony jest Bełchatów. 21 listopada w magistracie odbędzie się otwarte spotkanie w tej sprawie. Specjaliści opowiedzą, jakie działania planuje podjąć miasto, by przystosować się do zmian klimatu i przedstawią opracowaną strategię.

 

Zakończyły się prace nad projektem strategii adaptacji do zmian klimatu. Bełchatów jest jednym z pięciu miast w Polsce, dla których Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przygotował taki plan na najbliższe lata. Wniosków jest sporo. Specjaliści z IOŚ wskazują m.in. jakie zjawiska pogodowe dały bełchatowianom się we znaki w ostatnich latach. Co ważne, wspólnie z pracownikami magistratu przygotowali także plan działania, który może pomóc mieszkańcom przystosować się do nowych warunków klimatycznych.

 

CZYTAJ: Adaptacja Bełchatowa do zmian klimatu

 

O planowanych działaniach, bełchatowskim projekcie strategii, a także o samej adaptacji do zmian klimatu mieszkańcy sami będą mogli porozmawiać ze specjalistami. Miasto organizuje bowiem specjalne spotkanie. Odbędzie się ono 21 listopada w Urzędzie Miasta Bełchatowa – Sala Herbowa. Aby wziąć w nim udział nie trzeba się zapisywać, ani wcześniej zgłaszać. Wystarczy przyjść. Początek o godz. 10:00. Każdy, kto jest zainteresowany może również zapoznać się z projektem wspomnianej strategii. Do 20 listopada będzie on dostępny w Zespole ds. Zieleni Miejskiej i Ochrony Środowiska (pokój 410 w budynku przy ul. Kościuszki1).

 

Warto przypomnieć, że strategia to część projektu Climcities, do którego miasto przystąpiło, podpisując 22 marca porozumienie z Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym. Partnerem przedsięwzięcia jest norweska firma Vista Analyse z międzynarodowym doświadczeniem w zakresie opracowywania miejskich strategii adaptacyjnych. Coraz częściej spotykają nas anomalie pogodowe. Przyszedł czas, aby planując wszelkie działania w mieście, brać je pod uwagę – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Dokument, który powstał, jest dla nas ważnym źródłem wiedzy o lokalnych zmianach klimatycznych. Będzie także wykorzystywany przy aplikowaniu o środki zewnętrzne. To, że udało się nam do tego programu dostać, to wielka zasługa naszej dobrej współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w Warszawie – dodaje prezydent.

 

Temat adaptacji do zmian klimatycznych jest w Polsce stosunkowo nowy, ale te zmiany będą się nasilać. Jak mówi Magdalena Dynakowska z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, chodzi o to, aby miasta tak planowały swój rozwój, by mogły zapobiegać skutkom niekorzystnych zjawisk pogodowych albo je łagodzić. To przykładowo zaplanowanie błękitno-zielonej infrastruktury, czyli zieleni miejskiej, która pomagałaby w trakcie upałów, ale też byłaby czynnikiem zatrzymującym wodę podczas gwałtownych ulew. To też kwestia zabudowy, która nie powinna rozrastać się w niekontrolowany sposób, odpowiedniego planowania procesu rewitalizacji, czy właściwej  ochrony przeciwpowodziowej. 

 

 

AD-A

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018