joombig banner rotation images

Menu


Aucka stacjonarna w muzeum była pierwszą tego typu w BełchatowieBlisko sto przedmiotów zlicytowano na pierwszej w Bełchatowie aukcji stacjonarnej w Muzeum Regionalnym. Całkowity dochód z licytacji został przekazany Społecznemu Komitetowi Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie.

 

Odsłonięcie posągu marszałka planowane jest w 2018 roku, dokładnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bełchatowskie Muzeum Regionalne postanowiło włączyć się w akcję budowy posągu, w tym celu zorganizowało pierwszą w mieście aukcję stacjonarną, podczas której licytowane były numizmaty, militaria, dzieła sztuki czy przedmioty kolekcjonerskie. 

 

Dużym zainteresowaniem wśród kupujących cieszył się szal, specjalnie na tę okazję zrobiony przez prezydent Bełchatowa, Mariolę Czechowską. Poza tym uczestnicy aukcji mogli nabyć wiele cennych przedmiotów. Były chociażby XVII-wieczne monety, przedwojenne banknoty, starodruki, dzieła sztuki i militaria, a wśród nich hełmy, saperki, manierki oraz fotografie wojskowe, np. 84 Pułku Strzelców Poleskich oraz bagnet francuski do karabinu Lebel.

 

Prezydent Mariola Czechowska własnoręcznie zrobiła szal na aukcję

Na aukcji obecni byli także artyści wileńscy, Aleksander Śnieżko i Stanisław Kaplewski, którzy 9 listopada mieli w muzeum wystawę, a na aukcję podarowali portret marszałka Józefa Piłsudskiego oraz „Tryptyk wileński”.

 

Licytację poprowadził dyrektor Muzeum Regionalnego, Marek Tokarek, który nie krył zadowolenia z jej przebiegu. - Aukcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, wszystkie wystawione na nią przedmioty zostały sprzedane. To była świetna zabawa na szczytny cel i już planujemy kolejne dwie licytacje – mówi dyrektor. Aukcje będą prowadzone wiosną i jesienią 2018 roku.

 

Podczas aukcji stacjonarnej zlicytowanych zostało w sumie 96 obiektów podarowanych przez mieszkańców, w większości anonimowych. Cztery ze sprzedanych przedmiotów zostało ponownie podarowanych muzeum. Mowa o kalendarzu bełchatowskiej OSP na 2018 rok, rękopisie Solidarności z 1981 roku

Aukcję stajonarną poprowadził dyrektor muzeum, Marek Tokarek

(pięciozwrotkowy wiersz o Edwardzie Gierku), bagnecie do karabinu Lebel i talerzu ceramicznym z domu Konrada Leśniewskiego, żołnierza Armii Krajowej.

 

Pieniądze zebrane podczas aukcji zasiliły Konto Społecznego Komitetu Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie, w sumie ponad 2 tys. złotych. Warto przypomnieć, że budowę posągu cały czas może wesprzeć każdy chętny poprzez wpłatę darowizny na specjalne. Wszystkie informacje są na stronie Komitetu: www.pilsudski.belchatow.pl. Poza tym jego członkowie obecni są na wszystkich organizowanych w mieście wydarzeniach patriotycznych i kulturalnych, podczas których kupić pocztówkę – cegiełkę.

 

Obszerną FOTORELACJĘ z aukcji stacjonarnej w Muzeum Regionalnym można obejrzeć na profilu miasta na facebooku.

 

CZYTAJ TEŻ: Bełchatowianie świętowali 11 listopada

AP

 

Podczas aukcji zlicytowano 96 przedmiotów

 

 

Dochód z aukcji trafił na kontro Społecznego Komitetu Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018