joombig banner rotation images

Menu

Dochód z aukcji zostanie przekazany na budowę posągu marszałka PiłsudskiegoMuzeum Regionalne włącza się w akcję zbierania funduszy na budowę posągu marszałka Józefa Piłsudskiego, którego odsłonięcie planowane jest w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym w najbliższy piątek, 10 listopada, odbędzie się pierwsza stacjonarna aukcja, z której dochód zostanie przekazany Społecznemu Komitetowi Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie.

 

Na aukcję trafiło blisko sto przedmiotówAukcja w muzeum to jedna z imprez towarzyszących bełchatowskim obchodom Święta Niepodległości. Jej uczestnicy będą mogli nabyć wiele cennych przedmiotów. Kilkudziesięciu, w większości anonimowych darczyńców, przekazało blisko sto wartościowych rzeczy. Numizmatyków z pewnością zainteresują chociażby monety z czasów panowania ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, poza tym monety międzywojenne, banknoty przedwojenne oraz środki płatnicze innych krajów. Ciekawostką będą bony Pewexu, które w czasach PRL-u służyły jako swojego rodzaju pieniądze zastępcze. Oprócz numizmatyki licytowane będą także militaria, a wśród nich na uczestników czeka kilka perełek. Będą hełmy, saperki, manierki oraz fotografie wojskowe, np. 84 Pułku Strzelców Poleskich.

 

Na aukcji każdy znajdzie coś interesującego. Będzie można nabyć starodruki, archiwalne dokumenty a także dzieła sztuki. Wśród tych ostatnich znajdują się chociażby obrazy olejne czy wyroby ceramiczne, których autorami są nasi, lokalni twórcy. Sporą część przedmiotów aukcyjnych stanowią także dewocjonalia, jednym z cenniejszych jest chociażby XVIII-wieczny łańcuszek. Na wszystkich uczestników czeka też specjalnie na ten cel przygotowana niespodzianka.

 

Aukcja rozpocznie się o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w parku Olszewskich. Całkowity dochód z niej zostanie przekazany Społecznemu Komitetowi Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powstał w maju b.r.. (o komitecie szerzej piszemy TUTAJ).

 

Dyrektor Muzeum Regionalnego i jeden z członków komitetu, Marek Tokarek, podkreśla, że idea wybudowania w Bełchatowie posągu marszałka jest uzasadniona historycznie.

 

Aukcję poprowadzi dyrektor muzeum, Marek Tokarek- Marszałek był pierwszym honorowym obywatelem Bełchatowa, plac, który obecnie nazywa się placem Wolności, kiedyś nosił imię Józefa Piłsudskiego a dodatkowo w przyszłym roku będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, więc jest szereg okoliczności, które skłaniają do tego, aby posąg marszałka w naszym mieście stanął – dodaje dyrektor Tokarek.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że po przewrocie majowym, 12-go czerwca 1926 roku, bełchatowscy radni zdecydowali o skierowaniu prośby do Marszałka Piłsudskiego o przyjęcie honorowego obywatelstwa naszego miasta. Już 22-go lipca, na kolejnym posiedzeniu Rady Miejskiej odczytano depeszę podpułkownika Józefa Becka, pełniącego wówczas funkcję szefa gabinetu ministra spraw wojskowych, informującą o tym, że marszałek zgodził się na propozycję radnych. Tym samym Józef Piłsudski został pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Bełchatowa. Po śmierci marszałka, w 1935 roku, bełchatowscy radni wystosowali dwa pisma (do wdowy po marszałku i wojewody) z kondolencjami i obietnicą kultywowania pamięci o samym marszałku i tradycji piłsudczyków. Jednocześnie postanowili uczcić pamięć wielkiego przywódcy zmieniając nazwę Placu Nowy Rynek na Plac Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W listopadzie 1938 roku, na dzisiejszym Placu Wolności stanął pomnik ku czci POW-iaków. W drugiej połowie lat 80-tych pomnik został wyburzony, a na jego miejscu postawiono popiersie Adama Mickiewicza. Dziś, rok przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości wraca pomysł uczczenia największego polskiego marszałka.

 

Ideę wybudowania posągu wspiera Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie. Członkowie Komitetu liczą, że uda się odlać posąg z brązu, ale to zależy od tego, jakie fundusze uda się zebrać. Przewidywany koszt postumentu to ok. 200 tysięcy złotych. Budowę może wesprzeć każdy bełchatowianin. Uruchomione zostało specjalne konto, na które będzie można wpłacać darowizny. Wszystkie informacje są na stronie Komitetu: www.pilsudski.belchatow.pl. Poza tym jego członkowie obecni są na wszystkich organizowanych w mieście wydarzeniach patriotycznych i kulturalnych, podczas których każdy mieszkaniec Bełchatowa może kupić pocztówkę – cegiełkę, z których dochód będzie przeznaczony na budowę posągu.

 

Piątkowa aukcja to jedna z kilku imprez towarzyszących bełchatowskich obchodom Święta Niepodległości. Już w czwartek, 9 listopada po raz piętnasty uczniowie bełchatowskich szkół pobiegną w Biegu Niepodległości, natomiast w muzeum odbędzie się wystawa twórczości artystów wileńskich: Aleksandra Śnieżko i Stanisława Kaplewskiego. Główne uroczystości odbędą się w sobotę, 11 listopada. Ich szczegółowy program znaleźć można TUTAJ.

AP

 

Na aukcję trafi blisko 100 przedmiotów

 

PRzedmioty na aukcję przekazało kilkudziesięciu darczyńców

 

Aukcja w muzeum będzie pierwszą tego typu w Bełchatowie

 

Na aukcji w muzeum będzie można wylicytować dzieła sztuki

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019