joombig banner rotation images

Menu

Ponad 130 dzieci zostanie przebadabych w ramacg akcji "NIE nowotworom u dzieci"W ciągu dwóch dni ponad 130 dzieci z Bełchatowa skorzysta z bezpłatnych badań USG, które przeprowadziła Fundacja Ronalda McDonalda. Ambulans fundacji stanął dziś na placu Narutowicza i już przyjmuje małych pacjentów. Badania mają przede wszystkim ocenić stan narządów wewnętrznych i wykryć ewentualne odstępstwa od normy.

 

Lekarze przyjmują dzieci w specjalnym ambulansie wyposażonym w dwa aparaty ultrasonograficzne z głowicami konwekcyjnymi i liniowymi. Badania są przeprowadzane według standardów medycznych określonych przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy radiologów. Jak przekonują medycy, takie badania pozwalają wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości, od niewielkich torbieli na nerkach czy tarczycy, po wczesne zmiany nowotworowe.

 

"Nie nowotworom u dzieci" to bezpłatne USG dla najmłodszychPrzez dwa dni, 7 i 8 listopada, u dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, badane będą jama brzuszna, tarczyca i nerki, a w przypadku chłopców także moszna. Jak mówi badający małych bełchatowian radiolog, Mikołaj Pietkiewicz, taki przedział wiekowy nie jest przypadkowy.

 

- U dzieci do 6 lat choroby nowotworowe najczęściej przebiegają w postaci guza, który jest dość łatwy do wykrycia podczas badania ultrasonograficznego. W późniejszym wieku i dzieci przeważają białaczki i chłoniaki, których na wczesnym etapie w USG się nie wykryje.

 

Zdaniem lekarzy badania profilaktyczne u dzieci najlepiej powtarzać, co roku. Ważne, aby zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka i reagować na niepokojące objawy.

 

- Pogorszenie samopoczucia, utrzymujące się bóle brzucha czy głowy, wyraźny spadek apetytu, wszelkie objawy trwające powyżej miesiąca powinny być sygnałem alarmowym dla rodziców. Wiadomo, że choroby im wcześniej wykryte, tym łatwiej je wyleczyć. Więcej, takie badanie wprowadzone na odpowiednio wczesnym etapie bardzo często zapobiega rozwijaniu się długotrwałych, niekorzystnych skutków dla zdrowia dzieci – wyjaśnia radiolog.

 

W ramach akcji "NIE nowotworom u dzieci" , w Bełchatowie zostanie przebadanych 135 dzieci. Jak mówi Martyna Guderska, mama pięcioletniej Róży, akcja zorganizowana przez miasto to znakomita okazja do szybkiego sprawdzenia stanu zdrowia dziecka.

 

-  Urząd Miasta bardzo dobrze zorganizował badania. Córka została przebadana szybko i bezpłatnie, w dodatku w przemiłej atmosferze. Personel odpowiednio dba o to, aby dzieci nie odczuły żadnego strachu ani lęku. Cieszę się, że zrobiłyśmy dzisiaj badania, bo wiadomo, że lepiej zapobiegać niż później leczyć – dodaje pani Martyna.

 

Każdy rodzic po przeprowadzonym badaniu otrzyma pełną wiedzę na temat wyników badań dziecka, porady na temat zalecanego postępowania oraz książeczkę o roli badań profilaktycznych.

 

Każdego roku ambulans odwiedza około 60 polskich miast, podczas tych wizyt przebadanych zostaje ponad 6 tys. małych pacjentów. Do Bełchatowa mobilne USG zawitało już po raz drugi, poprzednio, w 2015 roku badania przeprowadzono u około 200 najmłodszych bełchatowian.

 

W tym roku na badania w ramach akcji "NIE nowotworom u dzieci" prowadzonych przez Fundację Ronalda McDonalda miasto przekazało dotację w wysokości blisko 10 tys. złotych.

AP

 

Na placu Narutowicza stanął ambulans USG

 

Badania USG przebiegają sprawnie i w miłej atmosferze

 

USG dla dzieci w ramach akcji "NIE nowotworom u dzieci" są prowadzone w Bełchatowie po raz drugi

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018