joombig banner rotation images

Menu

11 listopada przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Bełchatowianie tradycyjnie uczczą pamięć wszystkich, którzy walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny.

 

Główne obchody Święta Niepodległości tradycyjnie odbędą się w kościele przy ul. Czyżewskiego. To właśnie w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika zostanie odprawiona liturgia w intencji Ojczyzny. Msza św. rozpocznie się o godz. 10:00. Zaraz po niej – o godz. 11:00 odbędzie się apel poległych oraz uroczyste złożenie przysięgi przez nowych członków Jednostki Strzeleckiej 1001 w Bełchatowie. Delegacje złożą wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy i ochotników poległych w walce o niepodległość Polski. Później – o godz. 11:30 organizatorzy zapraszają do parku Wolności na występ zespołu „Promienie Bełchatowa” oraz poczęstunek w postaci „wojskowej grochówki”.

 

Święto Niepodległości to nie tylko uroczystości patriotyczne, ale także szereg wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich jest Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. W tym roku już po raz siedemnasty odbędzie się koncert laureatów, podczas którego wystąpią przedszkolaki, dzieci oraz młodzież z Bełchatowa i okolic. Podczas eliminacji zaśpiewało blisko 160 osób. Piosenki żołnierskie i patriotyczne w wykonaniu zwycięzców usłyszymy 11 listopada w MCK PGE Giganty Mocy, początek o godz. 14:00. W swoje progi zaprasza też Muzeum Regionalne, które na 9 listopada zaplanowało spotkanie z artystami wieleńskimi – plastykiem Stanisławem Kaplewskim oraz  z poetą Aleksandrem Śnieżko. Początek o godz. 18:00. Z kolei 10 listopad odbędzie się też pierwsza aukcja stacjonarna. Będzie można nabyć wiele wartościowych rzeczy, m.in. dzieła sztuki, militaria, numizmatyki, starodruk. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na budowę posągu Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie. Aukcja rozpocznie się o godz. 18:00.

 

CZYTAJ: Aukcja i wieczór z artystami wileńskimi 

 

Nie zabraknie też akcentu sportowego. 9 listopada dzieci, młodzież, jak i dorośli spotkają się w parku Olszewskich, aby pobiec w XV Bełchatowskim Biegu Niepodległości. Zawodnicy, w zależności od wieku, będą mieć do pokonania dystans o długości 600, 1000 lub 2000 metrów. Trasa, jak zawsze będzie biegła parkowymi uliczkami. Na zwycięzców czekają pamiątkowe dyplomy i nagrody, zaś na szkoły z najlepszymi wynikami przechodni Krzyż Niepodległości. Start biegu przewidziany jest na godz. 9:40. 

 

CZYTAJ: Wystartuj w Bełchatowskim Biegu Niepodległości 

 

 

Organizatorami miejskich obchodów Święta Niepodległości są: Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, parafia pw. św. Stanisław Biskupa i Męczennika oraz Związek Strzelecki „Strzelec”. 

 

 

AD-A

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018